Przełom lata i jesieni w Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego SSPW
Transmisja danych 100 Mb/s z węzłów SSPW Pogorzałki, Puńsk i Drohiczyn popłynęła do kolejnych szkół podłączonych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w województwie podlaskim. Operatorem realizującym podłączenia jest AVITO z Łomży, a Szkoła Podstawowa w Pogorzałkach oraz Licea Ogólnokształcące w Puński i Drohiczynie to już łącznie 67 placówek edukacyjnych w sieci OSE przy wykorzystaniu usług Regionalnej Sieci Szerokopasmowej Województwa Podlaskiego.
Białostocki operator realizujący projekt budowy sieci dostępowej w ramach POPC w południowo - zachodniej części województwa podlaskiego zainstalował własne urządzenia do dystrybucji sygnału szerokopasmowego w węźle SSPW Nurzec Stacja. Całkowita zajętość szafy telekomunikacyjnej przez urządzenia operatora wynosi 12U (1U = 1¾ cala = 44,45 mm – wysokość pojedynczego slotu w szafie montażowej). Dodatkowo urządzenia operatora zostaną zasilone przy wykorzystaniu instalacji elektrycznej węzła Nurzec Stacja. Operator planuje zasilić zainstalowane urządzenia transmisją z węzła SSPW po zakończeniu budowy sieci dostępowej w tamtym rejonie.
Operator JMDI z Warszawy zwiększył wykorzystanie kanalizacji SSPW o kolejne 5 km na odcinku Krzywa – Orla i łącznie dzierżawi już blisko 40 km kanalizacji na terenie powiatu bielskiego.
Ogólnopolski operator z siedzibą w Warszawie podłączył maszt komórkowy przy wykorzystaniu 1,3 km włókna i transmisji 1G z węzła SSPW Strabla. Przy okazji tego podłączenia rozbudowany został istniejący Punkt Styku Sieci operatora z siecią SSPW do prędkości 10G w węźle szkieletowym Wysokie Mazowieckie. Aktualnie SSPW Podlaskie świadczy dla operatora usługi transmisji do masztu w Strabli
i dwóch klientów biznesowych w Hajnówce i Bielsku Podlaskim.
Operator realizujący projekt budowy POPC na północy województwa podlaskiego zainstalował własne urządzenia do dystrybucji sygnału w węzłach SSPW Wiżajny i Rajgród, gdzie uruchomiono także usługi transmisji danych 100 Mb/s. Dodatkowo SSPW Podlaskie wydzierżawiło operatorowi ponad 5,5 km infrastruktury liniowej w relacji Długołęka – Krypno – Ruda i ok. 5 km włókna światłowodowego na odcinku od Rajgrodu do miejscowości Tama. W chwili obecnej SSPW Podlaskie udostępnia ponad 150 km kanalizacji kablowej z wprowadzonymi kablami operatorów i łącznie 700 km pasywnej telekomunikacyjnej infrastruktury liniowej (kanalizacja + włókna światłowodowe).
oprac.: Cezary Rutkowski