Dodana: 12 październik 2015 14:15

Zmodyfikowana: 12 październik 2015 14:15

Dołącz do wydarzenia! Ruszył Europejski Tydzień Kodowania

10 października ruszył Europejski Tydzień Kodowania. Jego celem jest popularyzacja nauki kodowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W tę inicjatywę może włączyć się każdy. Należy to zrobić poprzez organizację własnego wydarzenia, informowanie i zachęcanie do udziału w planowanych wydarzeniach.

Ilustracja do artykułu code-944499_640.jpg

Jak zapewniają organizatorzy, żadne z tych działań nie wymaga dużo czasu ani pracy – za to ich efekt może być nieoceniony.
Promowanie nauki programowania to odpowiedź na potrzeby zmieniającego się rynku pracy. Do 2020 roku może zabraknąć nawet 825 tys. specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Co więcej, niedługo poziom umiejętności cyfrowych, w tym znajomości kodowania, stanie się niezbędny na 90% stanowisk w różnych branżach. Dlatego jest, by już teraz reagować na te wyzwania.

Jak zorganizować wydarzenie?

Zorganizować wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania może każdy – nie trzeba mieć do tego specjalistycznej wiedzy ani wieloletniego doświadczenia.  A to dlatego, że Code Week jest inicjatywą społeczną, w której przede wszystkim liczą się dobre chęci i pomysłowość. Wydarzenie może być przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych czy seniorów. Może mieć formę warsztatu, szkolenia, seminarium, webinarium, pokazu – wszystko zależy od inwencji organizatorów.

Aby ułatwić przygotowywanie wydarzeń opracowane zostały sprawdzone scenariusze zajęć. To propozycje dla wszystkich - nie wymagają szczególnych umiejętności ani zasobów. Są one dostępne do pobrania pod tym linkiem https://codeweek.org.pl/scenariusze/

Ponadto, wszyscy organizatorzy wydarzeń mogą korzystać z pakietu materiałów graficznych – plakatów, certyfikatów i szablonów prezentacji. Więcej o tym, jak szybko i łatwo zorganizować ciekawe wydarzenie można przeczytać tutaj http://codeweek.org.pl/jak-zaczac/.

Zgłaszanie wydarzeń

Ważne  by każde planowane wydarzenie zgłosić – instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj http://codeweek.org.pl/media/chunks/attachment/instrukcja_CodeWeekPL.pdf 

Zgłoszenie wydarzenia jest istotne, ponieważ w trakcie Code Week w całej Europie odbywają się tysiące bezpłatnych warsztatów, szkoleń, dyskusji, pokazów. Dzięki zgłoszeniu dane wydarzenie jest widoczne na mapie wydarzeń, a potencjalni uczestnicy mogą się w łatwy sposób dowiedzieć, co się odbywa w ich okolicy.
Mapa wydarzeń organizowanych w Polsce jest dostępna na tej stronie http://codeweek.org.pl/#events 

W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń, a w tegorocznej edycji zarejestrowano ich już ponad 1000. Zachęcamy wszystkich do organizowania własnych wydarzeń – inicjatywom w ramach ETK patronuje Komisja Europejska.

Organizatorzy Europejskiego Tygodnia Kodowania przygotowali także specjalne certyfikaty jako wyróżnienie za włożony wkład w propagowanie idei Tygodnia Kodowania. Każdy może otrzymać taki spersonalizowany certyfikat. Wystarczy zorganizować wydarzenie i dodać je na mapie eventów. Więcej na ten temat na http://codeweek.org.pl/certyfikat_EU/  .

Jak informować o wydarzeniach?

Organizację ETK w Polsce można również wesprzeć poprzez informowanie o inicjatywie.  Można to robić np. poprzez zamieszczenia informacji na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Do tego celu można korzystać z informacji  publikowanych na stronie https://codeweek.org.pl/ oraz na kanałach:

·          https://www.facebook.com/CodeWeekPL?_rdr=p 

·          https://twitter.com/CodeWeekPL

a także na oficjalnych kanałach europejskich:

·         http://codeweek.eu/ 

·         https://www.facebook.com/codeEU/

·         https://twitter.com/codeweekeu 

Organizatorzy Tygodnia Kodowania w Polsce

W Polsce koordynatorem Tygodnia Kodowania w ramach projektu „Code Week Polska 2015” jest Fundacja Nowoczesna Polska, natomiast głównym partnerem jest program „Mistrzowie Kodowania”. Działania dofinansowuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Partnerami są także: Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych, Stowarzyszenie Talent, Fundacja Media 3.0 oraz Polski Związek Głuchych – Oddział Łódzki.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook