Dodana: 4 styczeń 2021 09:19

Zmodyfikowana: 4 styczeń 2021 11:53

Poczta Polska: filatelistyczne podsumowanie wyjątkowego 2020 roku

W roku 2020 Poczta Polska wydała blisko 100 znaczków, upamiętniających ważne wydarzenia historyczne i społeczne czy związanych ze sportem i przyrodą. Poza stałymi seriami pojawiły się też całkiem nowe pozycje filatelistyczne. W 2020 Poczta Polska otrzymała również pierwszą nagrodę filatelistyczną, tym razem za emisję „Europa”.

Zdjęcie przedstawia bloczek dziewięciu znaczków pocztowych przedstawiających scenę bitewną z napisem Polska i 100 rocznica Bitwy Warszawskiej.

– Często słyszymy, że nasze znaczki są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Mówi się tak nie tylko o znaczkach historycznych, czy religijnych. Wielu miłośników mają przede wszystkim znaczki przyrodnicze i sportowe. Pomimo trudnych warunków pandemii nadal wydajemy piękne, wartościowe i ważne pozycje – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Rok ważnych rocznic

Wydawnictwa pocztowe w wielu przypadkach towarzyszyły obchodom ważnych rocznic przypadających w 2020 roku. Do najważniejszych z nich należą znaczki upamiętniające wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką inspirowane obrazem Jerzego Kossaka z 1930 roku „Cud nad Wisłą”.

Wśród ważnych rocznic uhonorowanych znaczkami znalazło się wiele dotyczących ostatnich kilkudziesięciu lat XX wieku, ale także inne upamiętniające bohaterstwo Polaków na przestrzeni wieków. Znaczek wydany w rocznicę Zbrodni Katyńskiej przedstawia zdjęcie oryginalnego nieśmiertelnika niezidentyfikowanej ofiary zbrodni katyńskiej. Na obwolucie zaś umieszczono wybrane fragmenty „Ballady Katyńskiej”, której autorem jest wybitny bard Jacek Kaczmarski. Natomiast dziewięcioznaczkowy arkusz emisji „Droga do wolności” dedykowany jest ważnym wydarzeniom historycznym w Polsce po II wojnie światowej. Są to kolejno: strajki w Poznaniu 1956 roku, millenium Chrztu Polski 1966, demonstracje z 1968 roku, tragiczny Grudzień 1970, strajki robotnicze 1976 roku, pierwsza wizyta Jana Pawła II do Polski (1979 r.), pacyfikacja kopalni Wujek w 1981 roku, wypadki w stoczni w 1980 roku oraz manifestacje uliczne w 1982 roku.

Współpraca międzynarodowa

Wspólnie z Pocztą Słowacką i kolejno z Pocztą Watykańską Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki związane z 100. rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II. Pierwszy, wydany wspólnie z naszym południowym sąsiadem, nawiązuje do domu rodzinnego Karola Wojtyły oraz do postaci Jana Chryzostoma Korca (1924−2015) – jego przyjaciela kapłana, w czasach Czechosłowacji prześladowanego i więzionego przez komunistów. Natomiast znaczki z Watykanem (6 znaczków i 6 przywieszek) obrazują historię życia papieża Polaka, od czasów dzieciństwa, aż do lat 80. XX wieku, czyli do początków jego pontyfikatu.

Z kolei 10 lat po Katastrofie Smoleńskiej emisją przygotowaną z Pocztą Gruzji Spółka upamiętniła śp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Ważne kampanie społeczne

Poczta Polska poprzez wydawanie znaczków włącza się też w ważne kampanie społeczne, np.: Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, promującej świadome zachowania kierowców i tym samym bezpieczne przejazdy kolejowe.

Nagroda w konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020

Ubiegłoroczna edycja serii „Europa”, wydana przez Pocztę Polską, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Tematem były dawne szlaki pocztowe. Autor projektu polskiego znaczka przedstawił fragment schematycznie ujętej mapy Polski z zaznaczonymi głównymi szlakami pocztowymi funkcjonującymi w XVI w., wraz z naniesionymi na nich wizerunkami posłańców pieszych i konnych. W centralnej części znaczka umieszczono bieg rzeki Wisły wraz z usytuowanymi nad jej brzegami sylwetkami miast królewskich oraz nazwami miast: Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Elbląg, Gdańsk.

źródło/fot.: Poczta Polska S.A.

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook