Ostatni dzień na złożenie PIT
W tym toku na złożenie zeznania PIT mamy czas do 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę. Wszyscy spóźnialscy mają czas do północy. PIT można wypełnić w internecie, albo wysłać pocztą. Ważne by wyrobić się do północy.
PIT przez Internet – najszybciej i najbezpieczniej
Rozliczając się z podatku dochodowego za 2015 rok możemy, tak jak w roku ubiegłym, złożyć swoje zeznanie PIT drogą elektroniczną korzystając z systemu e-Deklaracje. Wystarczy wejść na Portal Podatkowy gdzie w zakładce e-Deklaracje jest dostępny interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe. Znajduje się tam również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić oraz informacja, które formularze PIT można przesłać przez Internet.
Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania. Wprawdzie podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2016 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez Internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania UPO na czas. Od początku roku w woj. podlaskim przez Internet złożono ponad 155 tys. e-PITów.
Skorzystaj z PFR
Jeżeli rozliczasz się na formularzach PIT-37 lub PIT-38, możesz skorzystać ze wstępnie wypełnionego przez urząd skarbowy zeznania podatkowego (PFR), które jest dostępne po zalogowaniu się na Portalu Podatkowym Dzięki tej nowej usłudze kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.
W ten sposób możesz rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem. Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.