Dodana: 20 maj 2021 11:00

Zmodyfikowana: 20 maj 2021 20:49

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

Od czwartku (20.05) na hulajnodze można jeździć pasem ruchu wyznaczonym dla rowerów. Korzystanie z jezdni jest dopuszczalne tylko wtedy, jeśli prędkość nie przekracza 30 km/h i nie ma drogi dla rowerów. W przypadku braku pasa dla rowerów, można korzystać również z chodnika. Ale jazda hulajnogą musi się odbywać w takim tempie, jak przemieszczają się piesi.

Hulajnoga elektryczna na tle płotu i zarośli

Hulajnogą może jechać tylko jedna osoba. Przewożenie większej liczby osób może skończyć się mandatem. Zabronione jest również holowanie pojazdu oraz jazda pod wpływem alkoholu.

Ograniczenia dla niepełnoletnich

Osoby dorosłe nie muszą wyrabiać dodatkowych dokumentów, aby jeździć na elektrycznej hulajnodze, wystarczy karta rowerowa, prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Natomiast dzieci i młodzież w wieku 10-18 lat muszą mieć tylko kartę rowerową

Maluchy do 10 lat mogą poruszać się pod opieką dorosłego i w strefie zamieszkania. Nie mogą jeździć drogami publicznymi nawet, gdy pilnuje ich osoba dorosła.

Nie opłaca się łamać przepisów

Hulajnogę elektryczną można zaparkować w wyznaczonym do tego miejscu. Należy unikać pozostawiania jej na środku chodnika. Jeżeli jednak musimy z jakiegoś powodu porzucić e-hulajnogę, lepiej ustawić ją równolegle do zewnętrznej części chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni. Chodnik musi być na tyle szeroki, by - po zaparkowaniu - nie utrudniać ruchu pieszym (czyli trzeba zostawić minimum 1,5 m wolnej przestrzeni).

Wysokość mandatu różni się od wykroczenia i wynosi od 100 do 500 zł.

oprac.: Cezary Rutkowski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: pixabay

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook