Nowa pracownia konserwatorska w Muzeum Pamięci Sybiru
W ramach prac nad wystawą stałą, jednym z głównych zadań Muzeum Pamięci Sybiru jest zabezpieczenie, konserwacja i renowacja cennych pamiątek, które pojawią się na ekspozycji. Zadania te będą przeprowadzane w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu. Cenne eksponaty otoczone zostaną najlepsza opieką w nowej pracowni konserwatorskiej.
W Muzeum Pamięci Sybiru powstała nowoczesna pracownia konserwatorska, przystosowana do prac głównie z obiektami na podłożu papierowym. Pracownia składa się z dwóch części: suchej i mokrej. W pierwszej z nich, dzięki drobnym sprzętom takim jak kolorymetr, lampa do punktowania, lupa podświetlana, mikroskop czy pH-metr, można precyzyjnie zbadać stan zachowania obiektów i opracować ich dokumentację. W przestrzeni tej znajdują się również urządzenia, które umożliwiają zszywanie książek, utrwalanie kształtów grzbietów, prasowanie i prostowanie kart czy ścienianie skóry. W pracowni mokrej odbywają się prace wymagające użycia wody. Dzięki odpowiednim sprzętom możliwe są kąpiele zakwaszonych obiektów, uzupełnianie masą papierniczą, wzmacnianie strukturalne, prostowanie, a także dublaż i podklejenia. W pracowni mokrej znajduje się również dygestorium, pozwalające na bezpieczne prace z rozpuszczalnikami, substancjami toksycznymi i drażniącymi.
Oczyszczone i poddane konserwacji obiekty trafią do magazynów zbiorów, wyposażonych w nowoczesny system regałów przesuwnych z napędem elektrycznym. Dzięki funkcji łagodnego startu i zatrzymywania się obiekty są całkowicie bezpieczne podczas przesuwu. Z kolei system monitorowania przepływu prądu oraz fotokomórki zapewniają natychmiastowe zatrzymanie się regału w momencie, gdy na ich drodze znajdzie się użytkownik. Różnorodność regałów (regały na mapy, numizmaty, z siatkami do obrazów czy przestrzenią do zawieszania ubrań) sprawi, że każdy muzealny obiekt będzie miał tu swoje indywidualne miejsce. Warto podkreślić, że regały można też obsługiwać przy pomocy odpowiedniej aplikacji w telefonie, co daje m.in. możliwość automatycznego ich rozsunięcia o zaprogramowanej godzinie w celu dodatkowej wentylacji.
Wesprzyj Muzeum – przekaż eksponat
Muzeum Pamięci Sybiru nadal poszukuje pamiątek związanych z zsyłkami na Sybir. Mogą to być np. przedmioty codziennego użytku, zdjęcia, czy dokumenty. Ważny jest każdy, nawet najmniejszy przedmiot!
Jeżeli chodzi o wspomnienia i relacje muzeum prosi o kontaktowanie się z Działem Naukowym:
- +48 795 650 885,
- e-mail: m.zwolski@sybir.bialystok.pl.
Z kolei w przypadku eksponatów, zdjęć i dokumentów należy kontaktować się z Działem Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów:
- +48 795 650 760,
- e-mail: k.sliwowska@sybir.bialystok.pl
źródło: Muzeum Pamięci Sybiru