Dodana: 7 maj 2021 08:54

Zmodyfikowana: 7 maj 2021 09:30

Kwalifikacja wojskowa pierwszym krokiem do służby w WOT

Młode kobiety i mężczyźni mogą zgłosić się do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), jeżeli tylko są zdolni do czynnej służby wojskowej. Teraz mają okazję skorzystać z badań, kwalifikujących do tej służby.

Stos książeczek wojskowych leżących na stole

Komisja wojskowa właśnie prowadzi takie kwalifikację. Są dwa terminy: 7.04 - 23.07 oraz 9.08 - 19.11. Na badanie przed komisję muszą się obowiązkowo mężczyźni z rocznika 2002. Wezwanie otrzymają także 18-latkowie, którzy zgłosili się na ochotnika oraz kobiety z wykształceniem przydatnym w czynnej służbie wojskowej (np. absolwentki szkół medycznych).

Przy każdej komisji działają terytorialsi z WOT, którzy opowiadają o swojej pracy, opisują proces rekrutacji i przyjmują zgłoszenia do służby w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Większość ochotników, którzy zgodzili się teraz wstąpić do WOT, przejdzie szkolenie podstawowe w czasie wakacji. Do wyboru są dwa terminy: 25.06 - 10.07 oraz 20.08 - 4.09.

Pozostali zainteresowani służbą w WOT mogą:

Dzięki wprowadzonym pod koniec stycznia usprawnieniom w przepisach kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań medycznych. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia z książeczki wojskowej oraz badanie psychologiczne.

źródło i fot.: 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys

 


Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook