Dodana: 1 maj 2021 10:04

Zmodyfikowana: 1 maj 2021 22:39

Już dziś (01.05) przybędzie do Polski Święty Ogień z Jerozolimy

Po raz drugi Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Samorząd Województwa Podlaskiego zaangażowały się w sprowadzenie Świętego Ognia z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W sobotę (01.05) w uroczystości przekazania go wiernym Kościoła Prawosławnego weźmie udział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Płonący Święty Ogień

Święty Ogień zostanie przekazany w sobotę (01.05), ok. godziny 20:00, Zwierzchnikowi Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencji Metropolicie Sawie. Uroczystość odbędzie się przy Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze.

- Jesteśmy świadkami po raz drugi historycznego wydarzenia, kiedy Zarząd Województwa Podlaskiego pomaga w sprowadzeniu Świętego Ognia z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Wiemy, jak ważne jest to wydarzenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których większość mieszka właśnie w województwie podlaskim – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Dla wiernych prawosławnych Święty Ogień ma ogromne znaczenie duchowe i religijne, symbolizuje bowiem Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Święty Ogień, wedle relacji, w mistyczny sposób pojawia się samoistnie na płycie Grobu Pańskiego, po czym prawosławny patriarcha Jerozolimy zapala od niego świece i wynosi dla wiernych.

Ogień z Bazyliki transportowany jest również przez specjalnych posłańców na lotnisko, skąd drogą lotniczą dostarcza się go do krajów, gdzie obecne są wspólnoty prawosławnych chrześcijan.

Kancelarię Prezydenta RP reprezentować będzie Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu, Samorząd Województwa Podlaskiego - Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Jeszcze tego samego dnia ogień zostanie przywieziony do Soboru św. Mikołaja w Białymstoku. 

 

 

Marcin Nawrocki

fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook