Dodana: 8 wrzesień 2021 14:26

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2021 09:30

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia ogólnopolską akcję edukacyjną. Jej celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych.
Narysowany człowieczek. Obok niego czerwona chmurka z białymi i żółtymi napisami

Cel tegorocznej edycji akcji i jej odbiorcy

Akcja ma przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier hazardowych wśród dzieci i młodzieży. Ma pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele.

Hazard - niebezpieczeństwo dla młodych

Nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier. Witryny internetowe oferują ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem są bardzo atrakcyjne dla młodych osób.

Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, jest wciągający i ekscytujący.

Jak wziąć udział w akcji „HAZARD? Nie daj się wciągnąć!"?

Każda zainteresowana szkoła może zgłosić swój udział w akcji, wysyłając e-maila na adres: rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl. Więcej informacji o akcji na stronie internetowej oraz u koordynatora akcji w województwie podlaskim, pod numerem telefonu: 85 66 55 617.

Akcję honorowym patronatem objął Minister Edukacji i Nauki. Jej założenia wpisują się w działania MEiN w zakresie poprawy bezpieczeństwa uczniów i wzmocnienia profilaktyki uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych.

W trakcie dwóch poprzednich edycji odbyło się 1660 spotkań w szkołach w całej Polsce. Uczestniczyło w nich blisko 110 tys. uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, studentów i rodziców. W województwie podlaskim w akcji udział wzięło ponad 2 tys. uczniów. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wysoko oceniali inicjatywę i poziom zajęć.

 

***

Hazard niemal we wszystkich państwach na świecie podlega regulacji prawnej. Dzieje się tak ze względów społecznych, w tym realnego zagrożenia uzależnieniem od hazardu. Również w Polsce urządzanie i prowadzenie gier hazardowych jest regulowane i nadzorowane przez państwo, a podstawowym aktem prawa jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych i gier na automatach jest dozwolone wyłącznie na zasadach określonych w ustawie, która wprowadziła warunki i ograniczenia dotyczące tej działalności. Zgodnie z nimi wstęp do ośrodków gier i punktów przyjmowania zakładów wzajemnych oraz udział w grach hazardowych jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły 18 lat.

 

źródło i fot.: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

 

 

facebook