Osoby niepełnosprawne mogą do poniedziałku zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych
W poniedziałek mija termin zgłaszania przez osoby niepełnosprawne decyzji o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada. Poczta Polska jako operator wyznaczony zapewnia niezbędną pomoc w takim głosowaniu.
Uprawnieni do takiej formy czynnego udziału w wyborach powinni zgłosić ustnie, pisemnie lub elektronicznie swój zamiar do urzędu gminy lub urzędu miasta. Wniosek nie ma jednolitej formy, ale jego pomocniczy wzór jest dostępny pod adresem: http://glosujkorespondencyjnie.pl/. Takie zgłoszenie powinno zawierać adres, na który Poczta Polska dostarczy pakiet wyborczy oraz nazwisko, imię wnioskującego, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oświadczenie o wpisaniu do rejestru wyborców w danej gminie, oznaczenie wyborów, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, a jeśli to konieczne - również żądanie załączenia nakładki w alfabecie Braille'a.
Pakiety wyborcze z zaznaczonymi kandydatami trzeba włożyć do koperty i zakleić. Taką kopertę razem z wypełnionym oświadczeniem głosujący przekazuje pracownikowi Poczty Polskiej, który musi pojawić się u wyborcy najpóźniej w piątek, 14 listopada. Przesyłka przekazywana jest bezpłatnie. Głosy oddane za pomocą poczty trafią do właściwej komisji obwodowej do zakończenia głosowania.
Udział w głosowaniu bez konieczności przyjścia do lokalu wyborczego to szczególne ułatwienie dla niektórych grup osób niepełnosprawnych, wskazanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Umożliwienie głosowanie korespondencyjnego obywatelom wchodzi w zakres zadań operatora wyznaczonego, którym jest Poczta Polska. Operator wyznaczony to rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywy pocztowe Parlamentu Europejskiego i Rady, aby administracja państwowa mogła wywiązać się ze swojego obowiązku wobec obywateli w zakresie dostępności do powszechnych usług pocztowych.
Za: Poczta Polska S.A