Dodana: 7 marzec 2022 12:57

Zmodyfikowana: 7 marzec 2022 12:57

8 marca – Dzień Kobiet

8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet. Historyczne przekazy mówią, że jego źródła sięgają aż starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. W tym dniu rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i ponoć spełniali wszystkie ich życzenia. Natomiast początki współczesnego – Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze jego obchody odbyły się w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych.

napis 8 marca Dzień Kobiet na tle róż i goździków

O kobietach – na wiecach o i akademiach

Również w Polsce genealogia tego święta jest związana z działaniami politycznymi. Pierwsze w historii naszego kraju obchody Dnia Kobiet zorganizował bowiem w 1924 roku Centralny Wydział Kobiecy Polskiej Partii Socjalistycznej. Jednak na dobre uroczystości na cześć kobiet w Polsce zaczęto obchodzić dopiero po II wojnie światowej. Z tym, że ówczesna władza, niestety mocna akcentowała polityczny wydźwięk Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W PRL, 8 marca, na różnego rodzaju urządzanych tego dnia wiecach i akademiach podkreślano często, że kobiety stoją na pierwszej linii walki o pokój i szczęśliwą przyszłość ludzkości – oczywiście pod kierunkiem ówczesnego ZSRR. Z kolei w zakładach pracy i innych instytucjach powszechny był zwyczaj obdarowywania 8 marca polskich kobiet nie tylko kwiatami, ale także różnymi deficytowymi wówczas prezentami, jak: rajstopy, mydełka, czy wody toaletowe.

Miesiąc Kobiet w Armenii

Obecnie Międzynarodowy Dzień Kobiet jest już wolny od politycznego balastu. A obchodzi się go praktycznie w każdym kraju na świecie: od Albanii po Wietnam (wyjątkiem są nieliczne, ortodoksyjne kraje muzułmańskie). Przy czym w niektórych państwach panie mają 8 marca specjalnie przywileje zawodowe, np. w Chinach kobiety pracują tylko przez połowę tego dnia.

Jednak wszystkie inne kraje „bije na głowę” swoim podejściem do kobiet – Armenia. Tam bowiem obchodzi się nie Dzień Kobiet, ale Miesiąc Kobiet. Zaczyna się on właśnie 8 marca, a kończy się 7 kwietnia, gdy w Armenii przypada Dzień Piękna i Macierzyństwa.

Aforyzmy o kobietach

W dniu święta naszych pań, nie sposób nie przytoczyć także różnych humorystycznych aforyzmów stworzonych na ich cześć. Oto kilka z nich:

  • „Mężczyzna powinien zawsze dotykać kobiety tak, jak gdyby to był pierwszy i ostatni raz.” (Janusz Leon Wiśniewski).
  • „Kobieta wybaczy Ci wszystko oprócz jednego: tego, że jej nie kochasz.” (Alfred de Musset).
  • „Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia.” (Aristotelis Onasis).
  • „Kobietę otwiera się słowami.” (Manuel Vincent).
  • „Jeśli chcesz kochać się z kobietą, zrób to w sypialni. Jeśli chcesz ją uwieść, zrób to w tańcu”. (Anne Bishop).
  • „Dlaczego Bóg stworzył najpierw mężczyznę, a później kobietę? Bo stworzenie doskonałości wymaga surowego szkicu”. (Hill Shalvis).


oprac.: Jerzy Górko

na podstawie: www.wikpedia.pl; www.ofeminin.pl; www.blondpanidomu.pl
red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook