22 lutego – Dzień Myśli Braterskiej
World Thinking Day to święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy na całym świecie. W tym dniu wszyscy skauci jednoczą się, aby celebrować braterstwo, które oznacza wspólnotę, przyjaźń oraz solidarność mimo różnic.
Święto obchodzone jest 22 lutego, w dzień urodzin założyciela skautów – sir Roberta Baden-Powella. Pomysł jego ustanowienia narodził się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było obchodzone jedynie przez przedstawicielki płci żeńskiej, z czasem dołączyli do nich mężczyźni.
Skauting plus niepodległość
W Polsce pierwszy zastęp harcerski powstał we wrześniu 1910 r., rok później uformowały się drużyny harcerskie. Za założycieli ruchu uważa się Andrzeja Małkowskiego wraz z żoną Olgą Drahonowską-Małkowską.
Istotę różnicy pomiędzy skautingiem, a powstającym wówczas harcerstwem, Andrzej Małkowski ujął w słowach: harcerstwo to skauting plus niepodległość. Różnicę stanowiły priorytety polskiego harcerstwa i światowego skautingu.
Symbole braterstwa
Dzień Myśli Braterskiej jest pełen symboliki. W tym dniu harcerze spotykają się w okręgu, najczęściej przy ognisku – jest to symbol cykliczności, powtarzalnego rytmu natury. W harcerstwie pojawia się on w odznakach, np. okrąg wokół lilijki na krzyżu harcerskim, który oznacza dążenie do ideału. Symboliczny jest również węzeł płaski, który splata dwie liny. To metafora splecionych dłoni.
W tym dniu jakże znaczące są słowa piosenki harcerskiej:
Bratnie słowo sobie dajem,
Że pomagać będziem wzajem,
Druh druhowi, druhnie druh,
Hasło znaj: Czuj duch!
W troskach, smutkach i zmartwieniach,
W dni pogody i w dni cienia,
W jasny dzień, czy w ciemną noc
Przyjaźń da nam moc.
Bacz, by słowo raz już dane
Było zawsze dotrzymane.
Druh druhowi, druhnie druh,
Hasło znaj: Czuj duch!
Nasz świat, nasza równa przyszłość
Co roku Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautów (WAGGGS) nadaje obchodom Dnia Myśli Braterskiej temat przewodni. W tym roku dotyczy on środowiska naturalnego, które jest bardzo bliskie skautkom, skautom, harcerkom i harcerzom. Więcej o tej inicjatywie można przeczytać tutaj.
źródło: Wikipedia
tekst: Paulina Dulewicz
red., fot.: Anna Augustynowicz