Dodana: 18 marzec 2022 14:44

Zmodyfikowana: 21 marzec 2022 13:57

21 marca – Pierwszy Dzień Wiosny

To święto dla spragnionych dłuższego dnia, ocieplenia oraz widoku kwitnących kwiatów. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w poniedziałek, 21 marca.

Rozłożone kolorowe kwiaty. Po środku napis: Witaj Wiosno

Święto wpisuje się w czas równonocy wiosennej. Od tego momentu dni stopniowo będą stawały się coraz dłuższe. Astronomiczna wiosna zaś rozpoczyna się dzień wcześniej. Wiąże się to z momentem równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają jednakowy czas trwania – 12 godzin.

W Polsce jednym ze zwyczajów świętujących nadejście wiosny jest topienie marzanny. Kukła, którą wykonuje się ze słomy i różnych materiałów na podobiznę sylwetki kobiety, a następnie topi w wodzie, ma symbolizować odejście zimy i początek wiosny. Zwyczaj ten wywodzi się ze słowiańskich wierzeń pogańskich i związany był kiedyś z Jarymi Godami, czyli cyklem obrzędów przypadających na czas równonocy wiosennej.

Uczniowie świętują nadejście wiosny, obchodząc Dzień Wagarowicza. Wielu z nich opuszcza lekcje w szkole i spędza czas na świeżym powietrzu.

Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Lasu.

Wiosna trwa aż do przesilenia letniego, czyli najdłuższego dnia w roku. Wraz z upływem lat astronomiczny początek tej wyjątkowej pory roku będzie wypadał coraz wcześniej.

Cezary Rutkowski
na podst:ekokalendarz.pl oraz bimka.pl
red.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook