Dodana: 15 kwiecień 2022 09:20

Zmodyfikowana: 15 kwiecień 2022 09:20

18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i jest wpisane przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.

Na tle miasta nazwa święta.

16. polskich obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa

Główną ideą Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest uświadomienie wagi problematyki dziedzictwa kulturowego oraz przybliżenie wiedzy o dziedzictwie narodowym. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej.

Nasz kraj aktywnie dba o ochronę zabytków. Jest nie tylko jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji Dziedzictwa Światowego, ale jednocześnie jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie znajduje się na niej 16 polskich obiektów, w tym m.in.: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz perła naszego regionu – Puszcza Białowieska.

Święto wszystkich, którzy wkładają wysiłek w ratowanie zabytków

W Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego corocznie ogłasza konkurs pt. „Zabytek Zadbany”, który jest skierowany do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru. Głównym celem inicjatywy jest popularyzowanie opieki nad zabytkami i upowszechnianie wiedzy dotyczącej właściwego ich utrzymania i zagospodarowania.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to również święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie skarbów przeszłości i opiekę nad nimi, m.in. konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów czy archeologów. Wszystkim im należą się ogromne słowa uznania za ich pracę i trud na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w naszym regionie i w całym kraju.

oprac. Jerzy Górko na podst.: www.wikipedia.pl; www.bimkal.pl
red.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook