Dodana: 11 marzec 2021 17:28

Zmodyfikowana: 15 marzec 2021 09:58

12 marca – 22. rocznica przyjęcia Polski do NATO

12 marca mijają 22 lata od wstąpienia Polski do układu wojskowego NATO (Sojuszu Północnoatlantyckiego). To wydarzenie stanowiło ukoronowanie jednego z najważniejszych celów polskiej polityki zagranicznej, realizowanej po przełomie demokratycznym w 1989 roku przez kolejne rządy naszego państwa.

Grafika z flagą NATO informująca o 22. rocznicy przystąpienia Polski do sojuszu wojskowego

Droga Polski do NATO trwała kilkanaście lat. Zaczęła się nawiązaniem w 1990 roku wzajemnych stosunków dyplomatycznych. W 1992 roku Sojusz oświadczył, że "drzwi do NATO są otwarte", a w 1993 roku zapewnił, że Polska będzie wśród pierwszych nowo przyjętych państw.

            W styczniu 1994 roku Stany Zjednoczone zadeklarowały, że rozszerzenie NATO nie jest już kwestią „czy”, ale „jak i kiedy”. W 1997 roku szczyt NATO w Madrycie wystosował zaproszenia do – Czech, Węgier i Polski. Trzy miesiące później zakończyły się rozmowy akcesyjne, a w 1998 roku rozpoczął się proces ratyfikacji.

            11 lutego 1999 roku, Sejm RP upoważnił Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Za głosowało 409 posłów, przeciwko tylko 7. Wyniki głosowania przyjęto w Sejmie owacją na stojąco!

            Ostatecznie – 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri, w Bibliotece Harry'ego Trumana, Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski, Czech i Węgier (nasz kraj reprezentował Bronisław Geremek), przekazali Sekretarz Stanu USA – Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne. Tym samym Polska oficjalnie stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, a przed Kwaterą Główną w Brukseli wciągnięto na maszt flagi – Polski oraz Czech i Węgier.

opr. Jerzy Górko

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook