Dodana: 13 sierpień 2019 09:29

Zmodyfikowana: 13 sierpień 2019 09:31

Wystawa w 76. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Białostockim

Zdjęcia wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 r. - nigdy wcześniej nie publikowane - złożą się na wystawę w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku upamiętniającą białostockich Żydów. Powstanie w białostockim getcie było drugą pod względem wielkości żydowską rewoltą w Europie, po powstaniu w getcie warszawskim. Z ok. 40 tys. Żydów mieszkających w Białymstoku, wojnę przeżyło kilkuset.

Archiwalne zdjęcie getta białostockiego z 1943 r. - ciąg kamienic z powybijanymi szybami w oknach, nad dachami unosi się dym.

Okupanci niemieccy utworzyli getto w Białymstoku 26 lipca 1941 roku. Zgromadzono w nim nie tylko Żydów białostockich, ale także pochodzących z wielu miejscowości przedwojennego województwa. Na dwa lata jego granice stały się przestrzenią życia i śmierci, ostatnim adresem Żydów Białostocczyzny. Wśród żydowskiej młodzieży skupionej w kilku niezależnych organizacjach zrodził się pomysł o zbrojnym oporze. 16 sierpnia 1943 roku wybuchło powstanie. Walki z batalionem policji SS oraz dwoma batalionami określanymi jako Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA - jednostka złożona głównie z Rosjan i Ukraińców kolaborująca z Niemcami). Walki trwały 4 dni, do 20 sierpnia. Po stłumieniu oporu, mieszkańcy getta zostali deportowani do niemieckich nazistowskich obozów zagłady w Treblince, Majdanku i Auschwitz, gdzie prawie wszyscy zginęli w komorach gazowych. 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną kolorowe zdjęcia, nigdy wcześniej nie publikowane, wykonane przez anonimowego niemieckiego żołnierza w sierpniu 1943 r. Są ostatnim świadectwem bytności naszych Braci i Sióstr: białostockich Żydów. 

Wystawę zrealizowało Stowarzyszenie Zapomniany Białystok, Społeczne Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu (www.jewishbialystok.pl) przy wsparciu finansowym Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz dzięki uprzejmości Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. 

Wystawa będzie czynna w Galerii im. Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego 24a) od piątku (16 sierpnia) od godz. 13:00 do końca roku 2019.

Wstęp wolny.

mat. org/red.art

facebook