Dodana: 26 czerwiec 2022 17:37

Zmodyfikowana: 27 czerwiec 2022 09:53

Posiedzenie Rady Przedsiębiorców sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Potrzeba zmian w systemie kształcenia zawodowego w Polsce - była tematem XXXII Posiedzenia Rady Przedsiębiorców, które odbyło się w sobotę, 25 czerwca w Białymstoku. Spotkanie to zainaugurowało obchody Dnia Przedsiębiorcy w regionie. Wziął w nim udział marszałek Artur Kosicki.

Marszałek Artur Kosicki przemawia

Podczas konferencji otwierającej posiedzenie projekt zmian przepisów w zakresie kształcenia zawodowego przedstawił Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Uczestnicząca w spotkaniu Olga Semeniuk – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zaznaczyła jak istotne jest kształcenie zawodowe dla rozwoju przedsiębiorczości.

- To są tematy, z którymi mierzymy się jako ministerstwo rozwoju i technologii od ponad dwóch lat tworząc wydział bezpośrednio skierowany do rzemieślników, do sektora mikro- i małych firm. Stworzyliśmy strategię na kolejne 10 lat, możliwość dofinansowania przedsiębiorstw w różnych obszarach – mówiła.

Marszałek Artur Kosicki podziękował podlaskim przedsiębiorcom, których firmy codziennie wnoszą wkład w rozwój lokalnej i polskiej gospodarki.

- Podlaski biznes ma się czym pochwalić. Nasze firmy są liderami w wielu branżach, m.in.: rolno-spożywczej czy produkcji maszyn rolniczych. Coraz prężniej rozwija się u nas także branża IT – podkreślił.

Marszałek mówił też o pomocy udzielanej przez obecny zarząd województwa podlaskim firmom. To ponad 283 mln zł z funduszy unijnych na inwestycje i działalność badawczo-rozwojową oraz blisko 10,2 mln zł na promocję gospodarczą w ciągu ostatnich ponad trzech lat.

Artur Kosicki przypomniał też jak zarząd zareagował na problemy przedsiębiorców wynikające z pandemii i stworzył Podlaski Pakiet Gospodarczy - program wsparcia firm z budżetem wynoszącym 250 mln zł.

- Teraz zamierzamy szybko i efektywnie wykorzystać fundusze w ramach Krajowego Planu Odbudowy i na nową perspektywę finansową, w której przygotowaliśmy wraz z podlaskimi przedsiębiorcami projekty strategiczne na wartość ponad 300 mln zł. Między innymi dzięki tym pieniądzom nasze województwo może się rozwijać – zadeklarował marszałek.

Za wsparcie udzielane przedsiębiorcom dziękował Robert Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

- To święto ludzi, którzy wpływają na rozwój naszego kraju i rozwijają gospodarkę. Pragnę podziękować wszystkim, którzy sprzyjają przedsiębiorcom. Obecność wszystkich Państwa pokazuje, że ważne są czyny, nie tylko słowa. Czasami są one różne, ale ta różnica zdań prowadzi do postępu – powiedział Karczewski.

W sobotnim briefingu prasowym wzięli udział także m.in.: Dariusz Piontkowski – wiceminister edukacji i nauki, Bohdan Paszkowski – Wojewoda Podlaski, przedstawiciele władz miasta oraz przedsiębiorcy z regionu.

Dzisiejsze posiedzenie było częścią dwudniowych obchodów Dnia Przedsiębiorcy. Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się uroczystość, podczas której zostaną przyznane odznaczenia Prezydenta RP, nagrody Rzecznika MŚP oraz statuetki Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku. W niedzielę (26.06) o godz. 12 zostanie odprawiona msza św. w intencji przedsiębiorców w Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie. Po mszy nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej obchody Dnia Przedsiębiorcy.

tekst: Paulina Dulewicz
fot.: Paweł Krukowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook