Dodana: 21 maj 2022 18:11

Zmodyfikowana: 23 maj 2022 11:52

Wiedza, rozwój, motywacja. Druga edycja TEDx Białystok

„Outside the box” – pod takim hasłem odbyła się w sobotę, 21 maja, w Białymstoku druga w regionie konferencja z cyklu TEDx. Ze sceny auli im. Janusza Korczaka Uniwersytetu w Białymstoku swoje doświadczenia i inspiracje zaprezentowali prelegenci z różnych dziedzin, m.in.: futurologii, sportu, ornitologii, architektury czy psychologii. Ich wystąpieniom przysłuchiwał się marszałek Artur Kosicki – partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.

TEDx Białystok. Scena z planszą: Ultra biega się z   głową.

TEDx to marka, pod którą na całym świecie organizowane są konferencje dla ludzi poszukujących  wiedzy oraz dróg rozwoju i motywacji, promujące idee „warte propagowania”. Zainicjowała je amerykańska fundacja non-profit Sapling Foundation. Obecnie to ok. 3 tys. tego typu wydarzeń. W tym jedna z najmłodszych konferencji – organizowana w stolicy województwa podlaskiego. W pierwszej edycji w 2020 r. wsparcia organizatorom przedsięwzięcia udzielił podlaski samorząd. Dwa lata później ponownie.  

Inspiracja dla młodych ludzi

Marszałek Kosicki podkreślił, że formuła konferencji pozwala zaprezentować jak wielki potencjał posiada województwo podlaskie i jego mieszkańcy.

– TEDx inspiruje młodych ludzi, pokazuje, że można zmieniać rzeczywistość, a pasje przekuć w dochodową działalność – mówił Artur Kosicki. – A my chcemy się w ten proces włączać, pokazywać dobre przykłady, pochwalić się tym, co najlepsze.

Osoba udzielająca wywiadu

Jak pokazują organizatorzy, kluczem do rozwoju jest wyjście poza schemat. O czym było w spektaklu przygotowanym przez Teatr Łątek Supraśl, który poprzedzał wystąpienia.

– Pewnie każdemu kiedyś w głowie, szczególnie gdy jesteśmy młodzi, przyszło właśnie do głowy: „Chcę być poza schematem, chcę żyć po swojemu, chcę działać po swojemu, chcę zrobić coś inaczej niż wszyscy”. Przed każdym ważnym wydarzeniem, odkryciem, wynalazkiem był ktoś, kto zadawał to pytanie: „ A co jeśli?” Bo właśnie zadawanie pytań, kwestionowanie zastanego porządku rzeczy jest podstawą każdej zmiany, każdego odkrycia – mówiła, witając gości, prowadząca spotkanie Magdalena Gołaszewska.

Postaw sobie cel

Na konferencji wystąpiło wielu inspirujących gości. Wśród nich m.in. Adrian Kostera. Jego pasją i pracą jest sport –  triathlon i bieganie. W 2016 r., w wieku 30 lat, udało mu się „w końcu nie zapalić papierosa”. Tego dnia postanowił, że zacznie uprawiać sport, wcześniej nie mając z nim zbyt wiele do czynienia.

– Moim naturalnym środowiskiem jest sport, ale wszystko co dziś będę opowiadał, można zastosować dla każdej dziedziny życia. Wszędzie tam gdzie chcemy coś osiągnąć, może to być założenie nowego biznes, poprawa naszej sylwetki czy polepszenie relacji w rodzinie. Wszędzie tam stawiamy sobie jakiś życiowy cel – mówił.

Mimo wielu negatywnych głosów rodziny i ekspertów zdecydował, że ustanowi Rekord Guinnessa, pokonując każdego dnia, przez sto kolejnych dni, triathlon na dystansie: 3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,2 km biegu. Do tej pory pokonał niezliczoną liczbę maratonów, biegów dobowych, ultra triathlonów.

Osoba na scenie

Z mowami wystąpili również: Jakub Banasiak (Natura Prawdziwej Współpracy, czyli czego o komunikacji i kooperacji możemy nauczyć się, obserwując delfiny?), dr Marek Bartoszewicz (Na pograniczu dwóch światów. Mali bohaterowie wielkich fascynacji), Paulina Danielak (Odzyskaj swoją wolność! Czyli o wychodzeniu poza schematy poznawcze), Łukasz Grala (Emocje między AI i ludźmi), Marzena Grochowska (Mam mózg i nie zawaham się go użyć),  Katarzyna Katana (Giną dzieci. Gdyby tylko dało się coś zrobić), Daria Łukowska (Czy na pewno jesteś nocnym markiem? Czyli dlaczego etykiety utrudniają zdrowy styl życia) oraz Adam Zbyryt (Ptasi móżdżek – obelga czy komplement?).

Osoba na scenie

Więcej informacji na stronie wydarzenia i profilu na FB

 

 

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot. Mateusz Duchnowski

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook