Dodana: 22 wrzesień 2018 09:58

Zmodyfikowana: 22 wrzesień 2018 09:58

W sobotę, 22 września, Dzień bez Samochodu

W Białymstoku można będzie swoje auto zostawić w domu i skorzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej lub rowerami sieci BiKeR. W tym dniu promowane jest korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Aby skorzystać z darmowej komunikacji nie będzie potrzebny dowód rejestracyjny.

Ilustracja do artykułu 0x0 (1).jpg

W Białymstoku z okazji Dnia Bez Samochodu mieszkańcy miasta będą mogli bezpłatnie podróżować komunikacją miejską lub skorzystać z rowerów miejskich – za pierwszą godzinę wypożyczenia opłaty nie będą naliczane. Będzie też czynny punkt BKM przy ul. Lipowej 16. W godz. 8.00-12.00 urzędnicy zaktualizują Białostocką Kartę Miejską lub chętnym wyrobią nową.

 

Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin przygotowało Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Firma zaprasza białostoczan, a wśród nich miłośników komunikacji miejskiej, do swojej siedziby przy ul. Składowej 7 w godz. 11.00-14.00. Będzie można zwiedzić zajezdnię autobusową, wziąć udział w konkursach z nagrodami. Na dzieci będą tam czekały animacje, gry, zabawy i niespodzianki. Dorośli będą mieli okazję, by wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi, a także obejrzeć zabytkowe pojazdy. Policja i Straż Pożarna przygotują specjalne pokazy.

 

Pracownicy firmy poczęstują grochówką, słodkimi bułeczkami, nie zabraknie też kawy i herbaty. W trakcie zabawy zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepszego kierowcę KPK, a ci, którzy jeszcze nie mieli okazji przejechać się słynnym zabytkowym „ogórkiem”, w sobotę będą mogli wyruszyć z Rynku Kościuszki i dotrzeć na Składową. Odjazdy zaplanowano o godz. 10.45 i 11.45. A żeby połączyć przyjemne z pożytecznym – w trakcie festynu będzie czynny punkt konsultacyjny, gdzie zainteresowani poznają oferty pracy w KPK.

 

– Serdecznie zapraszam białostoczan do skorzystania z naszych propozycji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Dzień bez samochodu to doskonała okazja, byśmy przypomnieli sobie o korzyściach płynących z odstawienia samochodu i przemieszczania się pieszo, na rowerze lub autobusem miejskim. Można zobaczyć, jak funkcjonuje i rozwija się transport publiczny w naszym mieście, gdzie mamy ku temu naprawdę dobre warunki: nowoczesne autobusy i sieć BiKeR.

 

W Polsce i na świecie Dzień bez Samochodu obchodzony jest zawsze tego samego dnia i promuje korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. W 2000 roku Dzień bez Samochodu stał się świętem światowym i ustalono, że ma przypadać 22 września. W Polsce obchodzony jest głównie przez duże miasta, gdzie przez cały dzień można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Tak jest też w Białymstoku i niepotrzebny jest do tego żaden dokument, np. dowód rejestracyjny.

 

facebook