Dodana: 30 wrzesień 2019 16:01

Zmodyfikowana: 30 wrzesień 2019 16:01

Tegoroczne nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki "Michały 2019" rozdane

Trafiają do najbardziej zaangażowanych, krzewiących wiarę i niosących pomoc. W sobotę (28.09) w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym wręczono nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki Miesięcznika Archidiecezji Białostockiej "Drogi Miłosierdzia" - Michały 2019. Gala odbyła się w ramach Dni Patronalnych Miasta Białegostoku.

Ilustracja do artykułu Wręczenie nagród -Michały 2019--13.jpg

- Miłosierdzie boże nie potrzebuje nagród, statuetek. To przede wszystkim doświadczenie Boga w naszym życiu. Miłosierdzie nas uzdrawia, zmienia i wnosi pokój. W sposób najbardziej wyraźny dokonuje się to poprzez sakrament pojednania – mówił ks. abp Tadeusz Wojda, Patron Honorowy uroczystości.

Szczególne wyróżnienie, statuetkę „Apostoła Miłosierdzia”, otrzymał w tym roku kardynał Stanisław Dziwisz. Odebrał ją kilka dni temu w Krakowie z rąk bpa Henryka Ciereszko.

Kapituła nagrody im. bł. ks. Michała Sopoćki przyznała tegoroczne "Michały" w trzech z sześciu kategorii osobom najbardziej zasłużonym w szerzeniu kultu miłosierdzia bożego, które w swoim działaniu promują spuściznę ks. Michała Sopoćki.

W kategorii „Świadek miłosierdzia bożego w świecie” doceniona została Delegatura Jezusa Miłosiernego w Korei Południowej, od 29 lat prowadzona przez księży Pallotynów. Nagrodę odebrał ks. Zbigniew Wasiński, jej współzałożyciel. - Zajmujemy się szerzeniem kultu miłosierdzia bożego w czterech kierunkach: pierwsze dwa to jest dziękowanie Bogu za miłosierdzie, następny to głoszenie miłosierdzia i ostatni, najważniejszy - świadczenie miłosierdzia - mówił podczas uroczystości.

W kategorii „Pełniący dzieła miłosierdzia” bezkonkurencyjna w tym roku okazała się siostra Michaela Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego oraz Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. - Miłość i miłosierdzie przenoszą się same, gdy się pochylamy, przytulamy, ocieramy łzy. Dając siebie, zarażamy nimi – mówiła siostra Michaela.

Jako „Propagator tradycji i kultury polskiej na kresach” wyróżniony został Tadeusz Romanowski i Wspólnota Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. - Szerzymy miłosierdzie, kierując się w życiu prostym przesłaniem: „Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego” - podkreślał.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli podlaskich władz lokalnych, duchowieństwo, laureatów poprzednich edycji, zaprzyjaźnionych gości. Wśród przybyłych obecny był dyrektor Gabinetu Marszałka UMWP Tomasz Szeweluk.

Galę uświetnił występ Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej.

 

aa

facebook