Dodana: 13 czerwiec 2019 15:52

Zmodyfikowana: 13 czerwiec 2019 15:52

Sukces Białegostoku w rankingu Forbes

Miasto Białystok w rankingach miesięcznika Forbes zajęło trzecie miejsce w kategorii miast przyjaznych dla biznesu (do 299 tys. mieszkańców), dziesiąte wśród najbardziej innowacyjnych oraz siódme – w kategorii najbardziej otwartych na ludzi. Nagrody wręczono podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Laureaci rankingu Forbes na scenie

W kategorii miast przyjaznych dla biznesu nagrody są przyznawane w kategoriach – do 50 tys. mieszkańców, od 50–149 tys., 150–299 tys. i powyżej 300 tys. Od 9. edycji Forbes honoruje także miasta, których zarządy wykazują się największą innowacyjnością. Nowością jest kategoria miast otwartych na ludzi.

Podczas gali samorządowej na Kongresie Regionów (11 czerwca br.) Białystok zaistniał w trzech rankingach prowadzonych przez magazyn Forbes. W rankingu miast przyjaznych dla biznesu (miasta do 299 tys. mieszkańców) Białystok znalazł się na wysokim – trzecim miejscu. Wyprzedziły go Rzeszów i Katowice. Decydujący okazał się tu się przyrost liczby spółek w Białymstoku w 2018 r. (342 szt.) oraz liczba nowych spółek zagranicznych (103 szt.). Białystok znalazł się też na 10. miejscu najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. W tym rankingu rywalizacja między miastami była bardzo wyrównana. Wśród miast najbardziej otwartych na ludzi Białystok jest 7. W tym rankingu mają znaczenie również takie działania, jak wspieranie inicjatyw mieszkańców,  integrowanie pokoleń, pomaganie najsłabszym i młodym – wchodzącym w dorosłe życie. Nagrody podczas Kongresu Regionów odebrał prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

mat. UM Białystok, oprac.art

facebook