Prezydent Białegostoku podpisał wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji na Krywlanach
To kolejny krok, który zbliża Białystok do budowy pasa startowego. Wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego został już podpisany. Białystok ma także gotowy projekt budowlany dotyczący inwestycji na Krywlanach. Dzięki temu inwestycja zostanie ukończona w 2018 roku.
Przedsięwzięcie na Krywlanach polega na utwardzeniu pasa startowego o długości 1300 metrów. Pas startowy zostanie zmodernizowany tak, aby odpowiadał wymaganiom techniczno-eksploatacyjnym odpowiednim dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji.
Podstawowym celem budowy pasa jest możliwość wykonywania lotów typu General Aviation na utwardzonym pasie startowym. Kategoria General Aviation obejmuje cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny) z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych. Samolotem referencyjnym, pod który został przygotowany pas startowy na Lotnisku Krywlany jest SAAB 2000, czyli samolot przewożący 50 osób.
Po zrealizowaniu przedsięwzięcia i certyfikacji lotnisko Krywlany będzie ogólnodostępnym lotniskiem lokalnym, dopasowanym do potrzeb regionu, z możliwością wykorzystywania zarówno do ruchu pasażerskiego jak i lotów cargo. Szacunkowe koszty wykonania robót budowlano‑montażowych to 28 mln zł. Rozpoczęcie odbędzie się w roku 2016, zakończenie zaś w roku 2018.
Powstanie pasa startowego jest wynikiem wspólnych starań Miasta Białystok i Aeroklubu Polskiego. W lutym 2015 roku zainteresowane strony podpisały list intencyjny w sprawie przekształcenia lotniska Krywlany. W liście zawarto intencje i obowiązki zarówno Miasta, jak i Aeroklubu Polskiego. Aeroklub odpowiada za przeprowadzenie wymaganych procedur, w tym uzyskanie stosownych zgód Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego związanych ze zmianą użytkowania lotniska, a Miasto za realizację części inwestycyjnej.
Ukończenie inwestycji poprawi komunikację z miastem, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Białegostoku i regionu. Wpłynie również na rozwój społeczno-gospodarczy tworząc warunki do wymiany gospodarczej i turystycznej z innymi regionami zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Za: UM Białystok