Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej, Pierwszej Damy RP na Uchodźstwie
Tłumy żegnały w poniedziałek (4.10) Karolinę Kaczorowską, wdowę po prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Uroczystości żałobne odbyły się równolegle w Białymstoku i Londynie. W stolicy województwa uczestniczyli w nich: Wiesława Burnos, członek zarządu oraz Bogusław Dębski, przewodniczący sejmiku.
Pierwsza Dama RP na Uchodźstwie zmarła 21 sierpnia br. w wieku 90 lat.
Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęła msza św. w Archikatedrze Białostockiej z udziałem bractw kurkowych, pocztów sztandarowych, młodzieży i zaproszonych gości. Przewodniczył jej były metropolita białostocki abp senior Edward Ozorowski, który w homilii ukazał śp. Karolinę jako osobę głęboko wierzącą.
– Pani Karolina wierzyła ewangelicznie. Stała mocno na ziemi, ale wzrok miała skierowany ku górze. Pan Bóg wystawiał ją nieraz na próbę. Największą z nich wydaje mi się niespodziana, tragiczna śmierć jej męża – mówił Edward Ozorowski. – Jej osobista wiara była wiarą Kościoła, według jego nauczania. [...] Ludzie szanowali jej postawę. Wielu brało z niej przykład – podkreślił.
Pierwszą mowę pożegnalną wygłosił Antoni Dydycz, bp senior diecezji drohiczyńskiej. Słowa szacunku i wdzięczności pod adresem Karoliny Kaczorowskiej skierował także przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski oraz Podlaski Wojewoda Braci Kurkowych Wojciech Strzałkowski.
Po zakończonej liturgii odbył się koncert żałobny z udziałem wykonawców Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz orkiestry dętej z Suchowoli. Wyemitowano także reportaż: „Karolina Kaczorowska – ostatnia Pierwsza Dama II RP".
Pożegnanie Karoliny Kaczorowskiej odbyło się równolegle w Białymstoku i Londynie. W stolicy Podlaskiego ze względu na to, że stąd pochodził Ryszard Kaczorowski, w sercu Anglii z kolei – bo tam do ostatnich chwil mieszkała Pierwsza Dama RP na Uchodźstwie.
Termin pogrzebu nie został jeszcze wyznaczony. Urna z prochami ma być złożona w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie spoczywa Ryszard Kaczorowski.
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Piotr Babulewicz
***
Karolina Kaczorowska (z domu Mariampolska) urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną została wywieziona na Syberię. Po opuszczeniu Związku Radzieckiego wraz z armią Andersa i ewakuacji do Persji trafiła do Ugandy, a następnie wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 1950 r. poznała w Londynie urodzonego w Białymstoku Ryszarda Kaczorowskiego. Ślub odbył się dwa lata później.
19 lipca 1989 r., po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie.
Karolina Kaczorowska była harcerką, nauczycielką i społeczniczką zaangażowaną w sprawy Polski. Przez wiele lat razem z mężem brała udział w wielu wizytach i spotkaniach. Tymi śladami podążała również po śmierci męża - odwiedzała miejsca bliskie jego sercu, w tym Białystok.
Do ostatnich dni była prezesem Instytutu Tradycji Rzeczpospolitej i Samorządu Terytorialnego. Zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie. Miała 90 lat.