Powstał katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej
To ponad dwustu-stronnicowe opracowanie wszystkich miejsc i wydarzeń upamiętnionych w Białymstoku.
Prawie dwa lata Urząd Miejski w Białymstoku we współpracy z Archiwum Państwowym pracował nad przygotowaniem projektu.. Katalog opisuje ponad 20 białostockich pomników i kilkadziesiąt tablic pamiątkowych.,. Publikacja wzbogacona została o materiały Archiwum Państwowego w Białymstoku i Urząd Miejski. Zawiera zdjęcia i dokumenty także ze zbiorów innych instytucji (w tym archiwalnych kart ewidencyjnych i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku).
W białostockim katalogu uwzględniono tylko pomniki znajdujące się w przestrzeni publicznej, z wyłączeniem cmentarzy. Wszystkie pomniki i miejsca pamięci ułożono topograficznie, w oparciu o wykaz ulic w układzie alfabetycznym. Każdy obiekt, obok krótkiej historii powstania i zmian, zawiera również opis formy upamiętnienia, informację o tym z jakiego materiału i jaka techniką został wykonany. W opisie podany został autor, wykonawca oraz czas powstania pomnika.
Katalog ma służyć przybliżeniu wszystkim zainteresowanym wiedzy na temat białostockich pomników i tablic, ale też wymianie opinii w tym zakresie. Dlatego też całość publikacji zostanie zamieszczona na stronach internetowych Urzędu i Archiwum.
Katalog będzie na bieżąco uaktualniany i rozszerzony. Można przekazywać informacje oo faktach nieujętych w katalogu czy nieścisłościach oraz o wnoszenie uwag do całego projektu. Informacje te można przekazywać na adres e-mail sekretariat_ap@bialystok.ap.gov.pl albo bezpośrednio do Archiwum Państwowego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 4) lub Referatu Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. J. K. Branickiego 9, pok. 207).
KATALOG DOSTĘPNY NA STRONIE URZĘDU MIEJSKIEGO WWW.BIALYSTOK.PL i TUTAJ