Dodana: 25 sierpień 2018 09:38

Zmodyfikowana: 25 sierpień 2018 09:38

Po pomoc w drobnych naprawach domowych zgłosiło się już blisko 50 białostockich seniorów

Akcja „złota rączka” jest skierowana do starszych mieszkańców Białegostoku – schorowanych, samotnych lub niepełnosprawnych. Seniorzy mogą umówić się z fachowcem, dzwoniąc pod numer 882 030 602 (w dni robocze). Projekt potrwa do końca roku, wykonawca spodziewa się kilkudziesięciu zgłoszeń miesięcznie.

Ilustracja do artykułu zlota raczka.jpg

Organizację tych bezpłatnych usług Miasto Białystok zleciło Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Hektor, które od początku sierpnia pomaga osobom 65+ w naprawczych pracach, których nie są w stanie wykonać sami.

Najnowsze zlecenia obejmują m.in. naprawę drzwi wejściowych i wymianę zamka, wstawienie uszczelki do kranu, naprawę spłuczki i zaworów w toalecie, wymianę iskrzącego gniazdka, wstawienie kratki wentylacyjnej, ustawienie okien i drzwi. Pierwsze zgłoszenie dotyczyło pomalowania kaloryferów w mieszkaniu starszej białostoczanki. Kolejne były związane m.in. z malowaniem balustrady, naprawą drzwi balkonowych i okien, oraz wymianą listew przypodłogowych.

– Zachęcam białostockich seniorów do korzystania z pomocy „złotej rączki”. W niecały miesiąc zrealizowaliśmy już ok. 50 zgłoszeń. Widać, że starszym białostoczanom pomysł się spodobał, okazał się bardzo potrzebny. Liczymy na to, że coraz więcej potrzebujących osób zadzwoni do fachowca z prośbą o bezpłatną pomoc w naprawie lub zwykłą poradę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.  

Często nawet drobne naprawy to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. Pozostaje tylko zatrudnienie fachowca, ale nie każdego na to stać. Dlatego Miasto właśnie takim mieszkańcom chce pomóc. Po raz pierwszy w Białymstoku jest realizowany projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w 2018 roku”. Jego realizacją zajmuje się stowarzyszenie Hektor, które bezpłatne usługi zleca fachowcom lub powierza wolontariuszom. Na realizację tego zadania do końca roku Miasto przeznaczyło 42 tys. zł.

Za: UM Białystok

facebook