Dodana: 24 styczeń 2019 09:34

Zmodyfikowana: 24 styczeń 2019 09:34

Jeszcze w tym roku powstaną w Białymstoku pierwsze łąki kwietne

Łąki kwietne w Białymstoku powstaną w pasach drogowych oraz na działkach gminnych, w pobliżu pasów drogowych. Będą to miejsca takie jak np. pas dzielący w Alei Solidarności, rejon skrzyżowania ul. Piastowskiej z ul. J.K. Branickiego, Aleja Jana Pawła II (pomiędzy ul. Bacieczki a okolicami sklepu „Lidl”) oraz przy ul. Cedrowej, Poleskiej czy Włókienniczej. Umowa z wykonawcą na założenie i pielęgnację tych łąk została podpisana przez białostocki magistrat w środę, 23 stycznia.

Ilustracja do artykułu laka kwietna - bialystok.jpg

Każdego roku łączna powierzchnia łąk kwietnych na terenie miasta będzie wynosiła od 5 do 6,5 ha. Wyznaczone tereny zostaną obsadzone tradycyjnymi odmianami bylin, roślin jednorocznych, zbóż. Pojawią się także pola rzepakowe i słonecznikowe. Umowa z wykonawcą, którym jest warszawska Fundacja „Łąka”, będzie obowiązywała przez trzy lata – od 1 kwietnia 2019 r. do 15 listopada 2021 r. Jej wartość to ok. 1,6 mln zł. W ramach tej umowy fundacja zajmie się przygotowaniem podłoża, nasadzeniami, pielęgnacją, a także uprzątaniem plantacji.

Białystok będzie jednym z nielicznych miast, gdzie łąki kwietne już powstały – to m.in. Kraków, Warszawa, Gdańsk.

– Taka zieleń pełni wiele pożytecznych funkcji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Chcemy nasze miasto czynić coraz piękniejszym, czystym i przyjaznym mieszkańcom.

Oprócz poprawy estetyki łąki przyczyniają się do oczyszczania powietrza, pochłaniają więcej pyłów komunikacyjnych i magazynują więcej wody niż trawniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto łąka tworzy naturalne żerowiska dla owadów – np. pszczół, motyli i małych zwierząt.

Tworzeniu łąk kwietnych w Białymstoku będą towarzyszyły akcje edukacyjne (ustawianie tablic informacyjnych nt. konkretnych łąk, a także domków dla owadów zapylających).

Za: UM Białystok

facebook