Dodana: 10 marzec 2016 15:22

Zmodyfikowana: 10 marzec 2016 15:22

Czy wszystkie białostockie trzylatki znajdą miejsce w przedszkolu? Miasto się nie poddaje

Zdecydowana większość sześciolatków zostaje w przedszkolach – tak wynika z deklaracji złożonych przez rodziców białostockich przedszkolaków. I nawet ci, którzy jeszcze w grudniu rozważali możliwość posłania swoich dzieci do zerówki szkolnej czy pierwsze klasy zmienili zdanie. Rodzice „starszaków” mieli prawo wyboru i z tego prawa skorzystali.

Ilustracja do artykułu playground-99509_960_720.jpg

Tym samym jeszcze bardzie skurczyła się ilość wolnych miejsc w placówkach samorządowych. Wcześniej władze miasta szacowały, że będzie brakowało ok 1,1 tys. miejsc. Teraz okazuje się, że dużo więcej.
- Wiemy, że zabraknie 1430 miejscchodzi o trzylatków, bo dzieci 4-, 5- i 6-letnie maja zapewnione miejsce – mówił podczas konferencji prasowej z-ca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.

Zgodnie z ustawą gmina ma obowiązek zapewnić miejsce w placówce przedszkolnej wszystkim chętnym 4 i 5 latkom, i 6- latkom, których obejmuje obowiązek przedszkolny. Natomiast  nie ma obowiązku zapewnienia miejsca dzieciom trzyletnim (taki obowiązek wejdzie w życie dopiero w 2017r.), ale jak podkreśla Adam Poliński, władze chcą, aby dla wszystkich chętnych maluchów znalazło się miejsce w przedszkolu.


Białystok przygotował 215 dodatkowych miejsca w przedszkolach samorządowych. Powstaną też oddziały przedszkolne przy szkołach – w ośmiu placówkach 775 miejsc.
Przyjęcie wszystkich 3-latków byłoby możliwe, gdyby weszła w życie uchwała umożliwiająca skorzystanie z przedszkola niepublicznego „za 1 zł”, mogłoby powstać do 800 miejsc w 20 niepublicznych przedszkolach. Dzięki temu do dyspozycji rodziców byłoby prawie 1600 miejsc – o tym do jakiego przedszkola pójdą dzieci, decydowaliby rodzice.

W lutym 2016 roku Miasto Białystok przygotowało projekt uchwały umożliwiającej wzrost dotacji przyznawanych przedszkolom niepublicznym z 75% do 99% wydatków bieżących przewidzianych na jedno dziecko w przedszkolu publicznym. Dzięki temu możliwe byłoby zwiększenie liczby miejsc dla trzylatków.

Projekt uchwały umożliwiający wprowadzenie takiego rozwiązania został odrzucony przez Radę Miasta głosami radnych PiS, mimo że ok. 20 przedszkoli niepublicznych zadeklarowało współpracę z Miastem.

-Przyjęcie uchwały na sesji lutowej skutkowałoby tym, że weszłaby ona w życie wraz z rozpoczęciem rekrutacji, czyli 15 marca. Tym samym oferta skierowana do rodziców biorących udziałw rekrutacji podstawowej byłaby bogatsza o te przedszkola niepubliczne „za złotówkę” – mówił Adam Poliński – Oczywiście jeśli nasza kolejna propozycja zostanie przyjęta, to rodzice będą mogli przenieść dzieci z oddziałów przedszkolnych przy szkołach do niepublicznych placówek „za złotówkę”.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta ws. Przedszkoli. O jej zwołanie 9 marca wnioskowali radni PO i Klubu Tadeusza Truskolaskiego. 
Czy projekt uchwały zostanie przyjęty? Nie wiadomo.
Wiadomo jednak, ze jego odrzucenie spowoduje, że spora część rodziców będzie miała problem.

Rekrutacja do przedszkoli rozpocznie się już 14 marca 2016 roku. 15 kwietnia będą znane listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia. Od 18 do 20 kwietnia będzie trwało podpisywanie umów. 22 kwietnia dzieci i rodzice dowiedzą się o przyjęciu do przedszkoli. W przypadku podjęcia uchwały dotyczącej przedszkoli niepublicznych „za 1 zł”, rekrutacja do tych przedszkoli rozpoczęłaby się od dnia wejścia w życie uchwały. Rekrutacja uzupełniająca potrwa od 5 do 11 maja 2016 roku.


fot.:pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook