Budżet Obywatelski. Sto pięćdziesiąt pomysłów białostoczan
W czwartek (10 maja) minął termin składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2019. Białostoczanie zgłosili 154 projekty, o 50 więcej niż rok temu.
Wnioski można było składać od 10 kwietnia do 10 maja. W tym czasie ok. 100 osób wzięło udział w maratonach pisania wniosków, udzielono też 130 konsultacji dotyczących przygotowania projektu. Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęły łącznie 154 projekty: 46 ogólnomiejskich, 58 osiedlowych, 36 oświatowych oraz 14 projektów Zielonego budżetu. Elektronicznie zgłoszono 36 wniosków, a 118 – w wersji papierowej. Wśród zgłoszonych pomysłów jest m.in. 6 propozycji dotyczących pomników, 16 związanych z drogami, 17 placów zabaw, 20 edukacyjno-społecznych i aż 32 infrastrukturalne. Najwięcej wniosków osiedlowych wpłynęło z Jaroszówki. Szacunkowy koszt wszystkich złożonych projektów to ponad 41 mln 605 tys. zł.
Teraz wszystkie formularze zostaną zarejestrowane i zweryfikowane. Do 7 września poznamy listę projektów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania.
– Bardzo dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie i włączenie się w tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Cieszę się, że białostoczanie zgłosili tak wiele pomysłów do realizacji. Dzięki temu wspólnie budujemy społeczeństwo obywatelskie, naszą małą ojczyznę.
Głosowanie odbędzie się między 3 a 17 października. W wyborze projektów będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Białegostoku, również małoletni (za zgodą opiekuna prawnego). Głosować będzie można w punktach konsultacyjnych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, mobilnym punkcie konsultacyjnym lub przez internet. Zagłosować będzie można tylko raz – wskazując maksymalnie cztery projekty. Lista przedsięwzięć rekomendowanych do realizacji zostanie podana do 31 października.
za: UM Białystok