Dodana: 8 luty 2017 15:22

Zmodyfikowana: 8 luty 2017 15:22

BOK i CLZ. Dwie siedziby, jedna placówka i plany na ten rok

Białostocki Ośrodek Kultury i Centrum Ludwika Zamenhofa od stycznia tego roku są połączone i działają pod wspólnym szyldem jako Białostocki Ośrodek Kultury. Działalność ma opierać się o dotychczasowe doświadczenia zarówno BOK, jak i CLZ

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Białostocki Ośrodek Kultury swoją działalność prowadzi obecnie w dwóch siedzibach: przy ul. Legionowej 5, przy której mieści się Kino Forum i Fama oraz przy ul. Warszawskiej 19, w dotychczasowym Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zmianie uległ regulamin organizacyjny oraz struktura BOK. Działalność statutowa Białostockiego Ośrodka Kultury będzie jednak prowadzona w zakresie, jaki dotyczył dotychczas obie placówki – BOK i CLZ.

 

Planowane zadania będą obejmowały imprezy i projekty kulturalne:

•Festiwale, które na stałe wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych Miasta, m.in.: Underground Independent, Dni Sztuki Współczesnej, Wschód Kultury/Inny Wymiar, Ciekawi Świata, Jesień z Bluesem, Żubroffka.

•Koncerty: cykl „Jazz na BOK-u”, „Blues Fama”, Katedralne Koncerty Organowe, koncerty okolicznościowe i rocznicowe, Dni Miasta Białegostoku.

•Wystawy: w rocznym cyklu wystawienniczym BOK planowanych jest 10 wystaw (w obu obiektach) fotograficznych, graficznych i malarskich. Ekspozycje będą połączone ze spotkaniami z udziałem autorów, krytyków. W roku 2017 planowana jest organizacja m.in. wystawy fotografii białostoczan: Grupy f/8 i Kamila Śleszyńskiego, a w drugiej połowie roku zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna w ramach kolejnej edycji interdyscyplinarnego festiwalu Interphoto. W siedzibie przy ul. Warszawskiej 19 planowane jest połączenie edukacji, mediateki i wystawy stałej „Białystok młodego Zamenhofa”. Działanie to zrealizowane zostanie w latach 2018-2021.

•Działalność kinowa – czyli prowadzenie kina studyjnego i podejmowanie działań popularyzujących film, w szczególności kino polskie i europejskie. W programie poza codzienną emisją filmową, znajdą się propozycje filmu krótkometrażowego, autorskiego i amatorskiego. Kontynuowana będzie współpraca z ogólnopolskim projektem Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Nową propozycją edukacyjną skierowaną do dzieci na rok 2017 będzie prezentacja raz w miesiącu zestawu filmów krótko- i pełnometrażowych oraz animacji i kina autorskiego. Stałymi punktami w działalności kinowej jest organizacja replik prestiżowych festiwali filmowych (np. Sputnik nad Polską, Afrykamera), cykle DKF GAG, Klasyka Kina, prezentacja najciekawszych i aktualnych propozycji polskiej i światowej kinematografii. W 2017 r. edukacja filmowa obejmować będzie kontynuację projektu Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja + Filmowe Podlasie Edukuje, a także festiwal kultury niezależnej Underground/Independent (wyborowi filmów towarzyszyć będą koncerty muzyki eksperymentalnej). Jedno z najważniejszych wydarzeń BOK – Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka będzie kontynuowany w cyklu corocznym.

•Edukacja kulturalna: kontynuowane będą cykliczne działania edukacyjne z różnych dziedzin sztuki, poszerzone o wiedzę o esperanto i Ludwiku Zamenhofie oraz dziedzictwie kulturowym. Przygotowane zostaną nowe scenariusze warsztatów edukacyjnych o zróżnicowanej tematyce z dziedzin takich jak: film, fotografia, sztuki wizualne, teatr.

 

Instytucja na 2017 r. ma też plany związane z działaniami upamiętniającymi 100. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z tą rocznicą będzie – we współpracy z Białostockim Towarzystwem Esperantystów – przygotowanie kongresu, w ramach którego odbędą się prelekcje, warsztaty i pokazy filmów w języku esperanto.

 

Przez cały rok 2017 odbędzie się szereg wydarzeń związanych z postacią Ludwika Zamenhofa, m.in. warsztaty filmowe, plastyczne. Prowadzone będą zarówno przez lokalnych twórców, jak i artystów związanych z Białymstokiem. Przygotowana zostanie kolejna wersja gry miejskiej, Test Wiedzy, w którym będą zawarte pytania dotyczące twórcy esperanto, inscenizacje, spektakle, przeglądy filmowe, wydawnictwa. Wszystkie planowane działania związane będą z tematyką i historią języka esperanto i jego twórcy.

źródło: UM Białystok 

oprac.ak 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook