Białystok. Wielkie jesienne porządki czyli Sprzątanie Świata 2015
W trzeci weekend września, jak co roku, tysiące wolontariuszy będzie zachęcać do ograniczania powstawania odpadów, selektywnej zbiórki i recyklingu.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wyprawa-poprawa” i jej głównym celem jest ukazanie, jaką rolę może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami każdy białostoczanin.
W tym roku po raz dwunasty Urząd Miejski w Białymstoku weźmie udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”, organizując i koordynując działania w obrębie naszego miasta. Uczestnicy akcji zostaną zaopatrzeni w worki szare – na odpady komunalne i papier, żółte – na plastik, zielone – na szkło oraz w rękawiczki ochronne.
W sumie na potrzeby akcji zakupiono 5,5 tys. worków oraz 30 tys. rękawiczek ochronnych.
Do udziału w „Sprzątaniu Świata” organizatorzy zapraszają placówki oświatowe oraz mieszkańców Białegostoku.
Wszyscy chętni proszeni są o dokonanie zgłoszenia grup do Departamentu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć osobiście na adres Departamentu: ul. J. K. Branickiego 9, pok. 305, wysłać faksem na nr: 85 869 6529 lub e-mailem na adres: pkondel@um.bialystok.pl w terminie do 11 września 2015 r. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.: 85 869 6495, kom.: 667 653 440. Więcej informacji znajduje się również w zakładce Ochrona Środowiska.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 września o godz. 12.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego Białymstoku przy ul. Słonimskiej 1 (sala konferencyjna nr 10), na którym zostaną omówione szczegóły akcji oraz rozdysponowane kolorowe worki i rękawice ochronne.
Akcja „Sprzątanie Świata” od lat cieszy się dużym zainteresowanie.
W ubiegłym roku do akcji zgłosiło się blisko 12 tys. uczestników, głównie z placówek oświatowych. „Sprzątanie Świata – Polska 2015” – to część międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 r. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Polska włącza się w akcję od 21 lat, od 1994 roku.