Dodana: 31 sierpień 2016 09:39

Zmodyfikowana: 31 sierpień 2016 09:45

Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru ma nową, tymczasową siedzibę

We wtorek, 30 sierpnia zostało otwarte Centrum Edukacyjno - Wystawiennicze Muzeum Pamięci Sybiru. Miejsce upamiętniające zesłanych na Syberię i do Kazachstanu będzie miało tymczasowa siedzibę przy ul. H. Sienkiewicza 26 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu 0x0 (4).jpg

Na 100 m2 powstała wystawa stała poświęcona deportacjom obywateli polskich do ZSRR w latach 1939-1956, a także komputerowe archiwum wspomnień i fotografii, z którego mogą korzystać wszyscy odwiedzający.
Ekspozycja powstała dzięki mieszkańcom Białegostoku, którzy przynieśli swoje pamiątki.

 

W muzeum pojawi się także przestrzeń na działania edukacyjne związane z tematem Sybiru – zajęcia dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, seminaria i wykłady, a także wystawy czasowe.
Będzie też można zarejestrować wspomnienia świadków historii. Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze będzie czynne od wtorku do soboty w godz. 9.00-17.00. Wstęp jest bezpłatny.

 

– Tymczasowa siedziba Muzeum Pamięci Sybiru zrodziła się dzięki dużej aktywności białostoczan. Nowe miejsce na mapie Białegostoku ma szansę stać się miejscem spotkań Sybiraków, ich rodzin i wszystkich zainteresowanych tymi historycznymi wydarzeniami. Takim miejscem, które będzie łączyło wszystkich białostoczan – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że uda nam się również dotrzeć do młodego pokolenia mieszkańców, aby wśród najmłodszych pielęgnować pamięć o Sybirakach i ich losach.

 

Misją Muzeum Pamięci Sybiru jest dokumentowanie i upamiętnianie losów obywateli polskich na ziemiach dawnego Imperium Rosyjskiego i ZSRR od XVII wieku do czasów współczesnych. Ta placówka będzie budowała pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji, ale również przestrzeni aktywności naukowej, kulturalnej i gospodarczej.

 

Docelowo Muzeum Pamięci Sybiru będzie mieściło się w dawnym kompleksie wojskowym przy ulicy Węglowej, którego adaptacja i rozbudowa nastąpi w ciągu najbliższych lat.

 

We wtorek, 30 sierpnia, w Pałacyku Gościnnym odbyło się również spotkanie komitetu organizacyjnego XVI Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Wzięli w nim udział m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź oraz przedstawiciele służb mundurowych. Spotkanie było okazją do rozmowy o tegorocznym marszu i podziękowania za zaangażowanie w ochronę pamięci o losach polskich zesłańców. Szesnasty Marsz Pamięci Sybiru odbędzie się 9 września 2016 r. Zbiórka uczestników – przy Pomniku Katyńskim, godz. 10.00. Uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka rozpoczną się o godz. 12.30.

 

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru to największa w Polsce uroczystość środowisk sybirackich, gromadząca rokrocznie co najmniej kilka tysięcy uczestników, przechodzących ulicami Białegostoku, by oddać hołd wszystkim ofiarom stalinowskich deportacji i innych komunistycznych represji. Maszerują osoby w każdym wieku, począwszy od tych, którzy osobiście doświadczyli piekła wywózek, kończąc na młodzieży i dzieciach. Oprócz gości z całego kraju, do Białegostoku przyjeżdżają przedstawiciele Polonii z zagranicy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook