Białystok. Budżet Obywatelski 2016 – koniec głosowania
Elektroniczną kartę do głosowania wypełniło ponad 15 tys. osób. Trwa liczenie papierowych formularzy
W głosowaniu przez Internet na 57 projektów z Budżetu Obywatelskiego udział wzięło ok. 15,2 tys. osób. 12 309 osób wypełniło elektroniczną kartę do głosowania i potwierdziło swój wybór klikając w link aktywacyjny z e-maila. 2 915 osób nie potwierdziło swojego głosu. Zgodnie z zasadami głosowania takie głosy zostaną uznane za nieważne. Trwa liczenie papierowych kart do głosowania.
Do realizacji zostaną przeznaczone te pomysły, które uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania wyznaczonej kwoty – 20 mln zł. Na projekty duże (ogólnomiejskie) przeznaczono 6 mln, a na małe (osiedlowe) – 14 mln zł. Ostateczna kwota przeznaczona na realizację tych projektów zostanie ustalona przez Radę Miasta Białystok.
Oficjalne wyniki głosowania zostaną podane do publicznej wiadomości nie później niż 31 października 2015 r. Zostaną wtedy ogłoszone projekty duże i małe, które zostaną wpisane do projektu budżetu Miasta na 2016 rok.
Do III edycji Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 105 projektów, do głosowania zakwalifikowano 57 z nich. Mieszkańcy Białegostoku mogli głosować między 3 a 19 października 2015 r. Wszyscy białostoczanie mogli wybrać maksymalnie 3 przedsięwzięcia ogólnomiejskie, których było 28. Dodatkowo mieszkańcy 18 osiedli, na których zgłoszono zadania osiedlowe, mogli wskazać maksymalnie 3 małe projekty. Głosować można było przez Internet, w czterech punktach konsultacyjnych oraz w mobilnym punkcie – w autobusie, galeriach handlowych i sklepach spożywczych.
Poniedziałek (19.10.) był ostatnim dniem głosowania na 57 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2016. Głosowanie w punktach konsultacyjnych zakończyło się o godz. 17.00, w mobilnym punkcie o godz. 18.00, a elektroniczne o godz. 23.59.
Za: UM Białystok