33. rocznica śmierci ks. Stanisława Suchowolca
Mszą świętą i złożeniem kwiatów uczczono w niedzielę, 30 stycznia, rocznicę tragicznej śmierci ks. Stanisława Suchowolca. Kapelan białostockiej „Solidarności” zginął w pożarze plebanii w 1989 r. W imieniu marszałka Artura Kosickiego, kwiaty na grobie kapłana złożył Bogusław Dębski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Mszy rocznicowej, odprawionej w Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, w której posługę kapłańską sprawował ks. Suchowolec, przewodniczył apb Józef Guzdek, Metropolita Białostocki. W wygłoszonej homilii podkreślił niezłomną wolę ks. Stanisława, który "zastraszany przez władze komunistyczne, kontynuował patriotyczną działalność". Podziękował mu za całokształt działań, "za to, co uczynił w swoim krótkim życiu kapłańskim”.
- Ksiądz Stanisław Suchowolec był wiernym kontynuatorem myśli i czynów błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Swoim codziennym życiem i posługą kapłańską świadczył o prawdzie, wolności i szacunku do bliźniego – powiedział metropolita.
Liturgię wraz z arcybiskupem sprawował także ks. kan. Ryszard Puciłowski, kapelan NSZZ Solidarność Region Podlaski.
Po zakończeniu mszy św., na grobie księdza Suchowolca, znajdującym się tuż przy świątyni uczestnicy uroczystości zapalili znicze oraz złożyli kwiaty i wieńce.
Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, mówił o kapłanach wspierających działalność „Solidarności”, którzy za swoje wysiłki zapłacili wysoką cenę. Apelował o dochodzenie prawdy i wyjaśnienie okoliczności śmierci księdza Suchowolca:
- Jako ludzie "Solidarności", w kolejną już, 33. rocznicę śmierci śp. ks. Stanisława Suchowolca, wołamy o prawdę! - podkreślił.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, działacze "Solidarności", organizacji opozycji komunistycznej.
Ks. Stanisław Suchowolec urodził się 13 maja 1958 r. w Białymstoku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1983 r. Przez pierwsze lata po ich otrzymaniu sprawował posługę w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli (rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki). Tam organizował patriotyczne msze za ojczyznę. Następnie został przeniesiony do Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach, gdzie kontynuował swoją działalność. Zginął w 1989 r. w niewyjaśnionych okolicznościach w pożarze na plebanii tej parafii w wieku 31 lat. Więcej o kapłanie można przeczytać tutaj.
tekst, fot.: Paulina Dulewicz
red.: Barbara Likowska-Matys