Dodana: 26 marzec 2019 12:51

Zmodyfikowana: 26 marzec 2019 12:51

Stypendyści 2019

Lista osób, które otrzymały stypendia półroczne w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2019:

1. Maria Bauchrowicz - Tocka – doktor historii, dziennikarka Podlaskiego Tygodnika „Kontakty”. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół historii regionalnej I połowy XX wieku oraz historii prasy łomżyńskiej. Na łamach tygodnika „Kontakty” od wielu lat utrwala bieżące wydarzenia z Podlaskiego oraz popularyzuje historię Łomży i regionu. Projekt stypendialny to zbiór ok. 80 reportaży o Łomży i ziemi łomżyńskiej, o ludziach z nią związanych. Pojawią się m.in.: Roman Dmowski, poseł z Bronowa Franciszek Szymański, posłanka Maria Moczydłowska – urodzona w Łomży jedna z pierwszych posłanek Sejmu Ustawodawczego.

2. Krystyna Gudel – poetka, pisarka, wydała sześć tomików poetyckich, laureatka wielu konkursów literackich. Inicjatorka i koordynatorka Pleneru Artystycznego „W Centrum Europy”, inicjatorka Konkursu Poetyckiego im. ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, cyklu spotkań ph. Suchowolski Salonik Literacki. Prowadzi spotkania poetyckie i warsztaty dla dzieci w wielu szkołach – Projekt dotyczy stworzeni tomiku poezji pod roboczym tytułem „Ziemi mojej i ludziom. W hołdzie i z wdzięcznością”.

3. Natalia Kozłowska – pseudonim artystyczny Natasza Topor)– zajmuje się muzyką od najmłodszych lat, śpiewa, komponuje muzykę do spektakli teatralnych i reklam, współpracuje z wieloma artystami z całego świata. Dwukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego. Założycielka fundacji B/B Instytut Pozytywnych Wibracji, a w niej przestrzeni rozwojowej pn. „Sztuka Kochania”, którą kieruje i organizuje w niej różnego rodzaju warsztaty, wernisaże, spotkania autorskie itp. W ramach Projektu „imiland”  przygotuje materiał demo do nagrania i wydania płyty z piosenkami dla dzieci i rodziców -  będzie to płyta służąca muzykoterapii, przewodnik o emocjach skierowany do dzieci i dorosłych.

4. Marta Mężyńska – na realizację wystawy „Wrota Ulicy Kilińskiego” - absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Aktualnie mieszka i tworzy w Mediolanie. Tematem jej prac są budynki i witryny sklepowe. Współpracuje z galeriami sztuki w Mediolanie, Warszawie, Paryżu i Kopenhadze. Oprócz twórczości artystycznej prowadzi też zajęcia z rysunku i malarstwa dla dzieci, młodzieży i dorosłych

5. Elżbieta Michalska  na wydanie ilustrowanej książki poetyckiej, – poetka, autorka czterech książek poetyckich, uhonorowana m.in. Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego, uczestniczka wielu krajowych konkursów poetyckich, licznych spotkań autorskich, stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego.

6. Krzysztof Zemło – na realizację przedsięwzięcia: Pieśni miłosne – widowisko teatralne inspirowane polskimi balladami ludowymi - reżyser teatralny, aktor, instruktor teatralny, założyciel Teatru Lalki i Ludzie, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Teatr Okno, aktywny działacz w dziedzinie upowszechniania kultury, dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

7. Damian Kocur – reżyser, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor krótkometrażowych filmów nagradzanych na wielu międzynarodowych i krajowych festiwalach m.in. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowski Festiwal Filmowy, Zubroffka w Białymstoku, ale też w Los Angeles i Padwie. Oceniany jako jeden z najbardziej interesujących filmowców młodego pokolenia - na realizację przedsięwzięcia: Realizacja filmu krótkometrażowego pod roboczym tytułem „Chmury” na terenie województwa podlaskiego

8. Michał Skwierczyński – gitarzysta jazzowy, ukończył z wyróżnieniem naukę na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Wraz ze swoim zespołem Michał Skwierczyński Quartet – zajął 3 miejsce na Blue Note Poznań Competition 2017, Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym CEA w kategorii zespoły jazzowe (PSJ trio), gdzie otrzymał również wyróżnienie indywidualne za „dojrzałość muzyczną oraz niebanalne kompozycje”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie student Frost School of Music na University of Miami – stypendium przeznaczy na kontynuację tego kształcenia.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook