Dodana: 21 luty 2009 14:31

Zmodyfikowana: 21 luty 2009 14:31

Nadleśnictwo Białowieża – Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich w Uroczysku Stara Białowieża

Nazwa zgłoszenia: Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich w uroczysku Stara Białowieża
Producent/Wykonawca: Nadleśnictwo Białowieża

Opis zgłoszenia: Uroczysko Stara Białowieża, wg najnowszych badań archeologicznych, było zamieszkałe przez człowieka już na przełomie XV i XVI wieku. Potwierdza się więc legenda o istnieniu w tym miejscu królewskiej osady. Najstarsze, rosnące tu dęby mają około 500 lat. Legenda głosi również, że niektóre z tych drzew sadził król Zygmunt Stary, który panował w Polsce i na Litwie w latach 1506 – 1548.


W 1978 roku leśnicy Nadleśnictwa Białowieża zaproponowali objęcie ochroną wszystkich starych dębów w tym uroczysku i nadali im imiona polskich i litewskich władców. W 1979 roku uruchomiono ścieżkę edukacyjno-turystyczną o nazwie „Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich”. Każdy z 23 pomnikowych dębów posiada opis, którego autorami byli państwo Barbara i Jacek Wysmułkowie. Po trzydziestu latach, w 2008 roku, Nadleśnictwo Białowieża ścieżkę wyremontowało i dostosowało ją do potrzeb osób poruszających się wózkami inwalidzkimi, a także przygotowało opisy w alfabecie Braille’a. Wybudowano również miejsce postojowe dla samochodów oraz deszczochron. Wszystkie tablice posiadają informację również w języku angielskim.


Szlak Dębów Królewskich jest obok żubra rozpoznawalnym znakiem regionu, ale co najważniejsze w prastarym lesie można podziwiać piękne dęby i jednocześnie poznawać ciekawe dzieje Puszczy Białowieskiej i Polski.
Z dala od miejskiego zgiełku, na łonie przyrody w prastarym lesie znajduje się najlepsze miejsce do odpoczynku. Sąsiedztwo szlaków turystycznych, dolina rzeki Łutownia, bliskość kwater turystycznych są najlepszą rekomendacją by Szlak Dębów w uroczysku Stara Białowieża stał się marką województwa podlaskiego.

facebook