Dodana: 21 listopad 2019 11:32

Zmodyfikowana: 7 styczeń 2020 13:53

Nowa strategia wojewódzka

Dyskusja nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego oraz analiza regionalnego eksportu to tematy, które zdominowały w poniedziałek (18 listopada br.) posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Posiedzenie plenarne WRDS 3.jpg

Obrady rozpoczęły się od przyjęcia w poczet rady dwóch nowych przedstawicieli Forum Związków Zawodowych Województwa Podlaskiego - Sławomira Klepackiego i Krzysztofa Wierzbickiego oraz przyjęcia protokołu z poprzednich obrad.

Najważniejszym punktem obrad była dyskusja poświęcona projektowi aktualizowanej strategii, której obecna wersja pochodzi z 2013 roku.

Założenia projektu przedstawiła Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Przybliżyła nadchodzące trendy rozwoju w krajach Unii Europejskiej, zmieniający się kontekst formalno-prawny i finansowy oraz nowe, zaktualizowane wyzwania i cele województwa podlaskiego do roku 2030.

Eksportowe Podlaskie 

W ramach wstępu do dyskusji dr Wojciech Winogrodzki, Prezes Podlaskiego Związku Pracodawców, zaprezentował autorskie opracowanie dotyczące analizy eksportu województwa podlaskiego z ostatnich lat.

- Praktycznie cały nasz regionalny wzrost mierzonym wartością sprzedaży związany był z eksportem, i to właśnie te firmy rozwijały się tak naprawdę – podkreślał. - W 2018 Podlaskie zostało faktycznym mistrzem Polski, zanotowaliśmy bowiem największy spośród wszystkich regionów wzrost eksportu liczony w euro - aż o ponad 11% - mówił.

Według przedstawionych przez niego danych Unia Europejska w 80% jest naszym docelowym rynkiem. Wskazywał też, iż rynek Niemiec jest bezwzględnie największym partnerem handlowym, daleko za nim znajduje się współpraca regionalnych firm z Litwą i Wielką Brytanią. Stawiał też ważne w kontekście aktualizacji strategii pytania o to, czy mając na uwadze twarde dane dotyczące eksportu, warto inwestować w kierunek wschodni, jeśli chodzi o rozwój infrastruktury. Podkreślał, iż to dzięki produkcji przemysłowej, a nie rolnictwu, rozwija się realnie nasz region.

Ciekawe wątki w dyskusji 

W części poświęconej dyskusji uczestnicy podnosili bardzo ciekawe spostrzeżenia dotyczące przyszłości regionu i zapisów projektu np.: kwestii podejścia do rynków wschodnich i kształcenia specjalistów z zakresu wschodnich systemów gospodarczych i finansowych. Powracał kilkukrotnie temat niewystarczającego wsparcia strategii dla rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich czy bardziej równomiernego zadbania o rozwój infrastruktury w całym województwie. Sugerowano także konieczność większego postawienia na turystykę w tych częściach regionu, które wykazują się dużą atrakcyjnością w skali kraju jak np.: miasta uzdrowiskowe - Augustów i Supraśl. Podnoszono, że wsparcie dla turystyki zwraca się z większą efektywnością, bo jedno miejsce w branży turystycznej to sieć powiązanych stanowisk pracy w innych sektorach gospodarki.

Głos podsumowujący w dyskusji zabrał jeden z ekspertów zewnętrznych w pracach nad aktualizacją SRWP – prof. dr hab. Bogusław Plawgo. Udzielił odpowiedzi na wątpliwości i pytania. Zaznaczył, że wszystkie uwagi zostaną rozpatrzone w dalszych pracach nad dokumentem.

Na zakończenie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła wypracowane wspólnie wypracowaną opinię odnośnie projektu Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030 w wersji z miesiąca września 2019 r.

mn

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook