Dodana: 9 styczeń 2009 11:01

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2021 19:33

Gmina Mońki

 Herb Gminy Mońki   Burmistrz Moniek - Zbigniew Karwowski

    Urząd Miejski w Mońkach

    ul. Słowackiego 5A, 19-100 Mońki

    tel./fax: 85 716 25 87

    e-mail: sekretariat@um-monki.pl

    link do strony internetowej gminy 

 

Mońki  gmina miejsko -wiejska położona w województwie podlaskim w powiecie monieckim.W latach 1975 - 1998 gmina położona była w województwie białostockim. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 15 756 osób.

Mońki z lotu ptaka

Mońki - miasto położone w centralnej części woj. podlaskiego, stolica gminy i powiatu. Miasto pełni funkcję ponadlokalnego ośrodka usługowego, przemysłowego i kulturalnego. Znajdują się w nim największe zakłady przemysłowe funkcjonujące na terenie powiatu monieckiego, działające w branżach: spożywczej, przemysłowej oraz rolniczej. W mieście zlokalizowane są  usługi w zakresie szkolnictwa podstawowego, średniego, ochrony zdrowia, kultury, sportu, administracji, obsługi finansowej, ubezpieczeń, rolnictwa i innych, z których korzystają mieszkańcy gminy oraz całego powiatu. 

Miejsca warte odwiedzenia:

  • Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza, tzw. Mała Częstochowa. Konsekrowany13 czerwca 1931 r. przez Biskupa Wileńskiego Romualda Jałbrzykowskiego, następnie zburzony przez wycofujące się wojska niemieckie 11 lipca 1944 roku. Kościół  został ponownie odbudowany. 12 czerwca 1966 r. konsekrował go Biskup Stanisław Suszyński.
  • Młyn w miejscowości Sikory. Pierwsza wzmianka o młynie w Sikorach pochodzi z rejestru pogłównego z 1635 roku. Młyn prawdopodobnie został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
  • Pisarowa Góra - Grodzisko w Krzeczkowie, nazwane prawdopodobnie od zabudowań mieszczących się tam budynków siedziby gminy w końcu XIX i pocz. XX w. W 1998 r. odkryto tam wczesnośredniowieczne grodzisko w Krzeczkowie. W trakcie wykopalisk 2000 r. odnaleziona tam pozostałości spalonego budynku, a w jednej z izb zawalony piec kaflowy. Na kaflach spotykane są wypukłe przedstawienia: Lwa, inne z herbem Lubicz i monogramami: „K.Ż.G.(?).M.”

Kościół w Mońkach

żródło/fot.: Urząd Miejski w Mońkach

oprac. Władysław Tokarski           

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook