Wspomnienie św. Izydora Oracza
Uroczyste nabożeństwo, uhonorowanie osób i stowarzyszeń zasłużonych dla rozwoju podlaskiego rolnictwa - w niedzielę, 15 maja w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku zakończyły się dwudniowe obchody święta patrona rolników. Samorząd Województwa Podlaskiego reprezentowali przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i radna Jadwiga Zabielska. W uroczystości uczestniczył też m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Jurgiel.
Mszy przewodniczył bp Henryk Ciereszko, a homilię wygłosił ks. dr Dariusz Wojtecki, duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców Archidiecezji Białostockiej. Podkreślał wyjątkowość pracy rolnika, która „jest nieustannym kontaktem z Bogiem”.
Przywołał też m.in. pamiętne słowa Jana Pawła II: „Dobra kondycja wsi, to gwarancja przetrwania narodu”. Duchowny zaznaczył też, że w obecnych czasach to przesłanie staje się bardzo aktualne.
Od wielu lat kult świętego Izydora Oracza podtrzymuje działające w Białymstoku, jedyne w Polsce Stowarzyszenie jego imienia, którego przewodniczącym jest Witold Karczewski.
- To bardzo ważne święto dla rolników i całej branży rolniczej. Honorujemy zasłużonych dla podlaskiego rolnictwa, wręczając Medale Świętego Izydora – mówił.
Od 2005 roku, kiedy to miała miejsce pierwsza edycja Medalu Świętego Izydora Oracza wręczono 300 odznaczeń.
W tym roku uhonorowano 17 osób i stowarzyszeń zasłużonych dla środowiska rolniczego.
Otrzymali je:
- Józef Bardłowski z Białegostoku właściciel firmy JOBIMET, od wielu lat zaangażowany w renowację Krzyży przydrożnych
- Państwo Boguszewscy - rodzina wielopokoleniowa z miejscowości Wiercień Mały Prowadzą własne gospodarstwo rolne o profilu produkcji roślinnej. Produkują kiszkę ziemniaczaną i pierogi domowe o różnych smakach. Kiszka ziemniaczana jest wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych
- Andrzej Bryczkowski z Sokółki, zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Białymstoku
- Tomasz Cieślik z Pokaniewa właściciel Gospodarstwa Pokaniewo Złote Jabłko w którym rozwija hodowlę krów mlecznych
- Artur Gacki z miejscowości Nurzec Stacja, nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec; inicjator i koordynator postawienia krzyża i tablicy upamiętniającej 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz obelisku upamiętniającego leśników i ich rodziny z terenu nadleśnictwa Nurzec i Mielnik wywiezionych, zmarłych i pomordowanych na Syberii
- Dariusz Godlewski z Łomży Nadleśniczy Nadleśnictwa Łomża
- Jan Grabowiecki z Suchowoli, właściciel kilkusethektarowego nowoczesnego gospodarstwa rolnego o profilu ekologicznym
- Paweł Jarosiński z Okrasina, właściciel gospodarstwa rolnego o specjalności produkcja mleka.
- Koło Gospodyń Wiejskich „Boróweczki” ze Srebrnego Borku – KGW bierze udział i zdobywa nagrody w konkursach organizowanych przez instytucje z województwa podlaskiego.
- Jarosław Kulesza – ze Śniadowa, prezes zarządu PHP „AGRO-ROLNIK” w Śniadowie
- Tadeusz Markowski z Ełku, zastępca dyrektora w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
- Sławomir Mioduszewski z Wysokiego Mazowieckiego, lekarz weterynarii, organizator wielu konferencji i szkoleń dla lekarzy weterynarii i rolników
- Eugeniusz Nagórka ze Srebrnego Borku, prowadzi gospodarstwo rolne, specjalizuje się w produkcji mleka
- Władysław Pietruk z Królowego Mostu jeden z największych grafików-dokumentalistów ziemi Podlaskiej
- Wiesław Tomaszewski z Dubaśna, właściciel gospodarstwa rolnego o profilu hodowli bydła mlecznego
- Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Białymstoku
Pośmiertnie Medal Świętego Izydora Oracza otrzymał też śp. Jan Zalewski w latach 2014-2020 starosta powiatu siemiatyckiego.
Medal Świętego Izydora Oracza za zasługi na rzecz szerzenia kultu patrona rolników przyznano Lucji Orzechowskiej - wieloletniej działaczce Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza i współredaktorce publikacji „Święty Izydor Oracz Patron Rolników. 10 Lat Stowarzyszenia Św. Izydora Oracza”.
Uroczystości ku czci św. Izydora Oracza odbywają się kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku nieprzypadkowo. To właśnie tam znajduje się kaplica św. Izydora i jego relikwie, sprowadzone w 2018 r. z Włoch.
W niedzielnych uroczystościach uczestniczyli też m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, poseł na sejm RP Lech Kołakowski, samorządowcy i rolnicy z całego regionu.
Pierwszy dzień obchodów
Obchody święta patrona rolników rozpoczęły się w sobotę, 14 maja w Ostrożanach. Tradycyjnie pierwszy dzień uroczystości odbywa się w jednej z podlaskich szkół o profilu rolniczym. W tym roku świętowano w Zespole Szkól Rolniczych im. Wincentego Witosa. Tam zasadzono dąb Izydora i wręczono odznaki Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je:
- Krzysztof Karnaszewski
- Lucjan Marciszonek
- Norbert Morzy
- Jarosław Niewiarowski
Wyróżnienia przyznał też samorząd województwa podlaskiego:
- Krzysztof Karnaszewski – delegat Rady Powiatowej PIR z gminy Dziadkowice
- Lucjan Marciszonek – przedsiębiorca z Siemiatycz, właściciel sklepu z artykułami dla rolnictwa, domów weselnych, stacji paliw. Aktywny myśliwy
- Norbert Morzy – kierownik siemiatyckiego oddziału firmy Fricke, która zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych
- Jarosław Niewiarowski – przedsiębiorca prowadzący hurtownię z artykułami rolniczymi w Kłopotach – Bujnach
Aneta Kursa