Dodana: 14 grudzień 2018 14:09

Zmodyfikowana: 14 grudzień 2018 14:09

24. Krajowa Konferencja Pszczelarska w Częstochowie

Około trzech tysięcy pszczelarzy z całego kraju i ponad 60 z województwa podlaskiego wzięło udział w 24. Krajowej Konferencji Pszczelarskiej. Wydarzenie miało miejsce w dniach 6-7 grudnia w Częstochowie i zostało połączone z 30 Pielgrzymką Pszczelarzy do Częstochowy.

Ilustracja do artykułu image1.jpeg

– Wyjazd tak licznej grupy podlaskich pszczelarzy był możliwy dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, który za pośrednictwem Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, dofinansował nasz wyjazd, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – powiedział Wojciech Tryzna, Prezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy w Białymstoku. – Wyjazd na oba te wydarzenia to dla nas, podlaskich pszczelarzy, niezwykle istotna wieloletnia tradycja.

Uczestnicy Konferencji wysłuchali wykładu dr. Pawła Migdała (w zastępstwie prof. Adama Romana) z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pn.: „Wpływ czynników zewnętrznych (środowiskowych) na jakość produktów pszczelich” oraz wykładu prof. Artura Stojko, z którego można się było dowiedzieć, że nie ma odwrotu od tego, aby apiterapia, czyli leczenie miodem i innymi pszczelimi produktami, stała się działem medycyny w XXI w. Jak podkreślił profesor, produkty pszczele posiadają właściwości farmakologiczne. Na przeszkodzie stoi niewiedza autorytetów, które kwalifikują miód jako cukier i nic poza tym.

Konferencyjny dzień zakończyła wieczorna msza św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Molendy, duszpasterza pszczelarzy archidiecezji częstochowskiej. 7 grudnia odbyła się msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, której przewodniczył bp Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy. Podczas uroczystości zostały poświęcone sztandary pszczelarskie oraz opłatki na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

(ms)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook