Dziękczynienie za plony. Dożynki Wojewódzkie 2019 w Tykocinie
Zgodnie z tradycją podlascy posłowie, samorządowcy, przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich, instytucji branży rolnej, a przede wszystkim rolnicy, zebrali się w sobotę (14 września br.) w Tykocinie, by podziękować za tegoroczne plony. Dożynki obfitujące w tradycyjne ceremoniały, liczne konkursy i atrakcje otworzył ich gospodarz Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
– Dożynki to niezwykle ważna uroczystość. Dziś, tu w pięknym mieście Tykocinie, dziękujemy rolnikom za ich pracę i tegoroczny plon – mówił marszałek Kosicki.
Dożynki Wojewódzkie rozpoczęło nabożeństwo o godz. 9.00 w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku, gdzie liturgię sprawował Biskup Supraski Andrzej. Z kolei msza święta polowa na placu przy kościele pw. św. Trójcy w Tykocinie rozpoczęła się o godz. 11.00. Przewodniczył jej Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Swoją homilię skupił na symbolice krzyża.
- I wy drodzy rolnicy pod tym krzyżem po całodziennej pracy nieraz zginacie wasze kolana, aby dziękować Bogu za to, co daje. Nieraz te lata są chude, jak i ten był raczej rokiem chudym dla rolnictwa, ale i za to trzeba dziękować – mówił Ksiądz Biskup.
Ceremoniały dożynkowe
Po zakończeniu liturgii odbyły się ceremoniały dożynkowe. Starostowie tegorocznego Wojewódzkiego Święta Plonów – Beata i Antoni Sowińscy z Dobek w gm. Tykocin oraz Dorota i Mirosław Wildowicz z Bielewicz w gm. Gródek, przekazali marszałkowi Arturowi Kosickiemu i wicemarszałkowi Stanisławowi Derehajło chleby dożynkowe.
Głos zabrali gospodarze Dożynek – marszałek Kosicki, wicemarszałek Derehajło, Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego oraz wicestarosta Roman Czepe, a także Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina.
- Dziękuję rolnikom ziemi podlaskiej za to, że codziennie ciężko pracują po to, by nie zabrakło chleba, by ta ziemia rodziła – podkreślił wicemarszałek Derehajło.
List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Dariusz Piontkowski, minister Edukacji Narodowej.
Następnie, po modlitwie ekumenicznej odbył się obrzęd dzielenia chlebem. Gospodarz uroczystości marszałek Artur Kosicki, wicemarszałkowie, członkowie zarządu województwa: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, minister Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, posłowie: Bernadeta Krynicka, prof. Henryk Wnorowski, radni wojewódzcy, m.in. Bogusław Dębski oraz Paweł Wnukowski, a także starostowie, duchowni, rolnicy i goście uroczystości przełamali się chlebem dożynkowym.
Marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś wręczyli najlepszym podlaskim rolnikom pamiątkowe grawertony w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego.
Przygrywała muzyka
Po części oficjalnej rozpoczęła się część rozrywkowa. To występy zespołów folklorystycznych – m.in. Kurpi Zielonych, Malwianek ze Studzianek, Wrzosów w Moniek, czy Wasiloczek z Bielska Podlaskiego.
Poznaliśmy też laureatów konkursów. Najpiękniejszy wieniec tradycyjny zdaniem komisji konkursowej przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Ogrodniczki z gm. Supraśl, a współczesny przedstawiciele gminy Kobylin Borzymy. Za najpiękniejsze stoisko uznano stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Orlikowianki” z Orlikowa.
Amatorzy regionalnej kuchni mogli skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków. Na tykocińskim placu nie zabrakło też straganów z ludowym rękodziełem. W godzinach popołudniowych marszałek Artur Kosicki poczęstował uczestników Dożynek gigantycznym tortem.
Wieczorną część Dożynek uświetniły koncerty Janusza Laskowskiego i zespołu Focus.
Dożynki Wojewódzkie w Tykocinie zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
ms
***
Rolnicy wyróżnieni przez Zarząd Województwa Podlaskiego:
1. Antoni Zdrojkowski
2. Maciej Sieńkowski
3. Marek Kumpiałowski
4. Sławomir Leończuk
5. Małgorzata i Jan Pruszyńscy
6. Piotr Kamiński
7. Wojciech Łuba
8. Robert Markowski
9. Michał Bagiński
10. Beata i Antoni Sowińscy
11. Dorota i Mirosław Wildowicz
12. Elżbieta i Józef Sikorscy
13. Grażyna i Marek Bystrowski
14. Urszula i Wojciech Gąsowscy