Dodana: 12 kwiecień 2019 11:16

Zmodyfikowana: 12 kwiecień 2019 11:16

Uczuleni na uczulenie – kolejne spotkanie podlaskich pszczelarzy

Alergie na jad owadów błonkoskrzydłych a więc pszczół miodnych, os, trzmieli i szerszeni były wiodącym tematem kolejnego z cyklu spotkań podlaskich pszczelarzy. Odbyło się ono w minioną niedzielę (7 kwietnia) w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Spotkanie pszczelarzy 2.JPG

W tajniki alergii uczestników spotkania wprowadzała dr n. med. Mara Tomasiak-Łozowska z Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Jak można się było dowiedzieć dzięki przekazanym przez nią informacjom, użądlenia przez owady błonkoskrzydłe są, obok pokarmów i leków, jedną z trzech najczęstszych przyczyn reakcji anafilaktycznej. Pszczelarze stanowią grupę zawodową o podwyższonym (około 5-krotnie) ryzyku rozwoju alergii na jad pszczoły.

Natomiast jedyną formą leczenia w przypadku alergii na jad owadów, która może wpływać na naturalny przebieg choroby, jest immunoterapia, czyli leczenie mające na celu zmniejszenie nasilenia objawów związanych z ekspozycją na alergen przyczynowy poprzez systematyczne podawanie stopniowo wzrastających dawek szczepionki alergenowej.

­– W przypadku alergii na jad owadów błonkoskrzydłych jest to jedyne leczenie ratujące życie, o bardzo wysokiej skuteczności – przekonywała uczestników spotkania dr. Tomasiak-Łozowska. – Szczepionkę jadową podaje się podskórnie, a pełen cykl odczulania trwa od 3 do 5 lat.

Niedzielne spotkanie pszczelarzy jest kolejnym z cyklu. Koordynuje je Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP.

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook