Dodana: 20 maj 2022 13:28

Zmodyfikowana: 21 maj 2022 12:06

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży rozstrzygnięty

Miłosz Kociukow ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym i Anna Zambrzycka ze Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach to zwycięzcy Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pn. „Rośliny miododajne upowszechniamy, Pszczołom byt zapewniamy” zorganizowanego przez Samorząd Województwa Podlaskiego. W piątek, 20 maja podczas konferencji na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), w imieniu marszałka Artura Kosickiego nagrody laureatom wręczył Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.

Mężczyzna gratuluje dziewczynce, obok stoi inna dziewczynka i chłopiec

Plastyczna rywalizacja była kontynuacją cyklu konkursów pn. „Na ratunek ginącym pszczołom” oraz „Choć jeden dzień Pszczołą być”, koordynowanych przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich urzędu marszałkowskiego.

Motywem przewodnim i tematem prac były rośliny miododajne, które dostarczają pszczołom składników pokarmowych na bazie, których pszczoły wytwarzają miód. Ważnym aspektem była również promocja wysiewania i sadzenia roślin miododajnych wśród uczestników konkursu. 

– Cieszę się, że tak liczna grupa młodych osób interesuje się ekologią, ochroną środowiska i pszczołami. Oceniając te prace, widzieliśmy różnorodność i oryginalność. Chciałbym także podziękować rodzicom i opiekunom za to, że wspomagacie swoje dzieci, przekazujecie im te pasje i dobre postawy. Serdecznie gratuluję – mówił Krzysztof Szeweluk.

Dzieci miały za zadanie przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej lub graficznej.

[20.05.2022] Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pn. „Rośliny miododajne”-6.jpg

Jury brało pod uwagę wiedzę – znajomość gatunków roślin, z których pszczoły i inne owady mogą pozyskiwać nektar oraz pyłek, ale przede wszystkim liczyła się idea pracy.

– Młodzież, która wzięła udział w konkursie fantastycznie rozumie, zna znaczenie roślin miododajnych, pszczół, a także owadów, pszczół dzikich. Ich wiedza jest ogromna, potrafią odnaleźć się w niej i przekazać ją w formie plastycznej – zaznaczyła dr Ada Wróblewska z Wydziału Biologii UwB, członek jury.

To IV edycja konkursu. W tym roku wzięło w nim udział 59 szkół podstawowych z terenu gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa podlaskiego. Prace były oceniane w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Wpłynęło ponad 650 prac plastycznych.

Spośród nich z grupy wiekowej klas IV-VIII jury wyróżniło Marcela Kornet z Zespołu Szkół w Szumowie, ostatnie miejsce zajął Łukasz Stypułkowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu, na II miejscu znalazła się Julia Kurek z Zespołu Szkół w Szumowie, a wygrała Anna Zambrzycka ze Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach, która narysowała pszczołę i rośliny miododajne.

– Wzięłam udział w konkursie, ponieważ lubię rysować i stwierdziłam, że jest to dla mnie szansa, by zająć jakieś miejsce. Lubię owady i rośliny i to także był powód przygotowania mojej pracy na konkurs – mówiła zwyciężczyni.

W grupie wiekowej klas I-III jury wyróżniło pracę Julii Bartosiewicz ze Szkoły Podstawowej w Sobótce, III miejsce zajął Aleksander Konopka ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej, zaraz za podium znalazła się Gabriela Malecka ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem, a wygrał Miłosz Kociukow ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym.

Przyznano także trzy dodatkowe wyróżnienia: od Wydziału Biologii otrzymał je Przemysław Zgiet ze Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie, od Polskiego Radia Białystok – Mateusz Idźkowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej oraz od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT w Białymstoku dla Nikoli Łuniewskiej ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Paproci Dużej i Oliwii Wasilewskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Fastach

Rozstrzygnięcie konkursu zwieńczyło zwiedzanie wystawy pt.: „Pszczoły i ich rola w przyrodzie” w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Andrzeja Myrchy. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.

W wydarzeniu wzięli udział: Joanna Łapuć z Podlaskiego Związku Pszczelarzy, dr Ada Wróblewska z Wydziału Biologii UwB, Ewa Korecka z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Michał Puchlik z Telewizji Polskiej S.A., Oddziału w Białymstoku, Marzena Radek z Polskiego Radia Białystok, Jadwiga Barbara Zabielska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT w Białymstoku, Joanna Kalinowska, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT Białymstoku, Krzysztof Kozioł, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w Białymstoku, Agnieszka Artemiuk, zastępca dyrektora Biura z Podlaskiej Izby Rolniczej, Anna Krysztopik, dyrektor Departament Ochrony Środowiska UMWP oraz Marek Guszczyn z Miodowej Mydlarni. 

Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook