Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży rozstrzygnięty
Miłosz Kociukow ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym i Anna Zambrzycka ze Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach to zwycięzcy Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pn. „Rośliny miododajne upowszechniamy, Pszczołom byt zapewniamy” zorganizowanego przez Samorząd Województwa Podlaskiego. W piątek, 20 maja podczas konferencji na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), w imieniu marszałka Artura Kosickiego nagrody laureatom wręczył Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka.
Plastyczna rywalizacja była kontynuacją cyklu konkursów pn. „Na ratunek ginącym pszczołom” oraz „Choć jeden dzień Pszczołą być”, koordynowanych przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich urzędu marszałkowskiego.
Motywem przewodnim i tematem prac były rośliny miododajne, które dostarczają pszczołom składników pokarmowych na bazie, których pszczoły wytwarzają miód. Ważnym aspektem była również promocja wysiewania i sadzenia roślin miododajnych wśród uczestników konkursu.
– Cieszę się, że tak liczna grupa młodych osób interesuje się ekologią, ochroną środowiska i pszczołami. Oceniając te prace, widzieliśmy różnorodność i oryginalność. Chciałbym także podziękować rodzicom i opiekunom za to, że wspomagacie swoje dzieci, przekazujecie im te pasje i dobre postawy. Serdecznie gratuluję – mówił Krzysztof Szeweluk.
Dzieci miały za zadanie przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej technice malarskiej, rysunkowej lub graficznej.
Jury brało pod uwagę wiedzę – znajomość gatunków roślin, z których pszczoły i inne owady mogą pozyskiwać nektar oraz pyłek, ale przede wszystkim liczyła się idea pracy.
– Młodzież, która wzięła udział w konkursie fantastycznie rozumie, zna znaczenie roślin miododajnych, pszczół, a także owadów, pszczół dzikich. Ich wiedza jest ogromna, potrafią odnaleźć się w niej i przekazać ją w formie plastycznej – zaznaczyła dr Ada Wróblewska z Wydziału Biologii UwB, członek jury.
To IV edycja konkursu. W tym roku wzięło w nim udział 59 szkół podstawowych z terenu gmin wiejskich i miejsko-wiejskich województwa podlaskiego. Prace były oceniane w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Wpłynęło ponad 650 prac plastycznych.
Spośród nich z grupy wiekowej klas IV-VIII jury wyróżniło Marcela Kornet z Zespołu Szkół w Szumowie, ostatnie miejsce zajął Łukasz Stypułkowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Świętego Jana Pawła II w Długoborzu, na II miejscu znalazła się Julia Kurek z Zespołu Szkół w Szumowie, a wygrała Anna Zambrzycka ze Szkoły Podstawowej im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach, która narysowała pszczołę i rośliny miododajne.
– Wzięłam udział w konkursie, ponieważ lubię rysować i stwierdziłam, że jest to dla mnie szansa, by zająć jakieś miejsce. Lubię owady i rośliny i to także był powód przygotowania mojej pracy na konkurs – mówiła zwyciężczyni.
W grupie wiekowej klas I-III jury wyróżniło pracę Julii Bartosiewicz ze Szkoły Podstawowej w Sobótce, III miejsce zajął Aleksander Konopka ze Szkoły Podstawowej w Srebrnej, zaraz za podium znalazła się Gabriela Malecka ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Poświętnem, a wygrał Miłosz Kociukow ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym.
Przyznano także trzy dodatkowe wyróżnienia: od Wydziału Biologii otrzymał je Przemysław Zgiet ze Szkoły Podstawowej w Starym Bożejewie, od Polskiego Radia Białystok – Mateusz Idźkowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jabłoni Kościelnej oraz od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT w Białymstoku dla Nikoli Łuniewskiej ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Paproci Dużej i Oliwii Wasilewskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Fastach
Rozstrzygnięcie konkursu zwieńczyło zwiedzanie wystawy pt.: „Pszczoły i ich rola w przyrodzie” w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Andrzeja Myrchy. Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu samorządu województwa.
W wydarzeniu wzięli udział: Joanna Łapuć z Podlaskiego Związku Pszczelarzy, dr Ada Wróblewska z Wydziału Biologii UwB, Ewa Korecka z Podlaskiego Kuratorium Oświaty, Michał Puchlik z Telewizji Polskiej S.A., Oddziału w Białymstoku, Marzena Radek z Polskiego Radia Białystok, Jadwiga Barbara Zabielska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT w Białymstoku, Joanna Kalinowska, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, OT Białymstoku, Krzysztof Kozioł, kierownik Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego w Białymstoku, Agnieszka Artemiuk, zastępca dyrektora Biura z Podlaskiej Izby Rolniczej, Anna Krysztopik, dyrektor Departament Ochrony Środowiska UMWP oraz Marek Guszczyn z Miodowej Mydlarni.
Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski