Dodana: 9 czerwiec 2020 13:33

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2020 13:33

Podlascy Mistrzowie Krajowej Agroligi

Agata i Cezary Kosińscy z Chrołowic (gm. Drohiczyn) zostali Mistrzami Krajowymi „Agroligi 2019” w kategorii Rolnicy, a producent maszyn SaMASZ z Zabłudowa – Wicemistrzem Krajowym w kategorii Firmy. Najlepsi rolnicy oraz przedstawiciele agrobiznesu zostali uhonorowani podczas uroczystej gali 3 czerwca w Ogrodach Prezydenckich.

Ilustracja do artykułu Agroliga 2019 (9 of 11).jpg

Agata i Cezary Kosińscy zajmują się produkcją drobiu i warzyw. Gospodarstwo prowadzą od 29 lat. Kiedy je przejmowali liczyło 7 hektarów, teraz mają 43 ha. W ciągu roku sprzedają 540 tys. szt. brojlerów kurzych. Hodują też ok. 7 tys. kur niosek reprodukcyjnych ras ogólnoużytkowych. Mają cztery bardzo dobrze wyposażone kurniki. Uprawiają też warzywa gruntowe, zboża i rzepak ozimy.

Nagroda za ciężką pracę

- Dla nas ten tytuł to ogromne wyróżnienie – podkreśliła Agata Kosińska. – To nagroda za naszą ciężką pracę, promocja naszych produktów.

- Agata i Cezary Kosińscy zdecydowanie zasłużyli na to wyróżnienie, bo są rewelacyjnymi rolnikami, a prowadzone przez nich gospodarstwo funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie – powiedział Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP) i członek komisji konkursowej etapu wojewódzkiego Agroligi.

Podobnie rolników ocenił Andrzej Remisiewicz, przedsiębiorca z regionu, który pełni funkcję przewodniczącego kapituły konkursowej w kategorii Firma.

- To rolnicy, którzy mimo trudnych warunków, w jakich przyszło im w tym roku pracować, bardzo dobrze sobie radzą – zaznaczył. – Dywersyfikacja prowadzonej produkcji daje im pewien komfort: załamanie cen w jednej gałęzi rynku łagodzi pozostała działalność.

Firma z tradycjami

Krajowy Wicemistrz Agroligi – firma SaMASZ, który rok temu świętował jubileusz 35-lecie istnienia, to jeden z największych w kraju producentów maszyn rolniczych i komunalnych. Eksportuje je do ponad 50 różnych krajów. Zatrudnia 800 osób.

- Każda promocja jest ważna i nigdy jej za wiele – zaznaczył Maciej Stolarski z firmy SaMASZ oceniając praktyczny wymiar wyróżnienia. – To cenna nagroda i wyróżnienia dla całej załogi za wiele lat pracy.

- To wspaniała firma rodzinna, która rozwinęła się od, można by rzec, produkcji garażowej osiągając poziom światowy – powiedział o firmie Andrzej Pleszuk.

Bezpieczeństwo żywności dzięki rolnikom

W uroczystościach w Pałacu Prezydenckim wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Dziękując wyróżnionym za dawanie przykładu innym gospodarzom i przedsiębiorcom, a także za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego, zaznaczył, że na początku pandemii dzięki polskim producentom nikomu nie zabrakło żywności. Podkreślił też, że praca w sektorze rolniczym to często rodzinna tradycja.

– Ogromnie dziękuję za jej kultywowanie w najlepszym tego słowa znaczeniu – powiedział Andrzej Duda zwracając się do uczestników.

Konkurs Agroliga przebiega wieloetapowo, na szczeblach wojewódzkim i krajowym, a jego celem jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych Agroligi w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy. Promuje wyróżniających się rolników oraz przedsiębiorców działających w tej branży. Odbywa się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Małgorzata Sawicka

fot. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie

 

 

facebook