Dodana: 15 kwiecień 2021 09:51

Zmodyfikowana: 19 maj 2021 08:53

Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne wybrane

Palmy, jajka, baranki i inne ozdoby uświetniły konkurs „Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich”, którego organizatorem był Zarząd Województwa Podlaskiego. O wynikach rywalizacji poinformował w środę (14.04) podczas wirtualnego spotkania z uczestnikami konkursu wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Wicemarszałek Stanisław Derehajło po prawej i Zastępca dyrektora Mariusz Rytel siedzą za stołem

Na konkurs wpłynęło 69 ozdób wielkanocnych wykonanych przez 35 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW).

- Wszystkie ozdoby były bardzo ciekawe – dobrze, że wzięłyście udział, mimo takiego czasu – powiedział na początku wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Podkreślił, że oczekuje na powrót do aktywności, kiedy koła będą mogły uczestniczyć w kolejnych konkursach i szkoleniach, wprowadzających w świat zachowania kultury i tradycji.

Gratulując uczestnikom i laureatom, zapowiadając przekazanie nagród, podzielił się też swoim spostrzeżeniem:

- Czego mi zabrakło w ozdobach? Zapomnieliśmy, że zmartwychwstał Pan, czyli elementu chrześcijańskiego – przyznał. - Ale użyto różnych materiałów, a formy wykonania były robione z zachowaniem tradycji – podkreślił.

Komisja konkursowa oceniała m.in. oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz walory estetyczne i artystyczne pracy. Liczyła się technika wykonania ze szczególnym uwzględnieniem subregionów i małych ojczyzn województwa podlaskiego. Ostatecznie komisja przyznała trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia:

  • I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach za pająka wielkanocnego,
  • II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu za wielkanocnego baranka,
  • III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce za jajka skrobane.

Na pierwszym planie stoły, na których są świąteczne ozdoby

Wyróżnienia z kolei otrzymały koła w Lemanie, Puńsku oraz - ponownie - w Wąsoszu – za palmy wielkanocne.

- Czujemy się szczęśliwe i docenione. To jest nasz tradycyjny pająk zrobiony z ziaren grochu i oczywiście z kwiatów z bibuły cienkiej. W Olendach wszystkie produkty mamy swoje, nic nie kupujemy na targach – podkreśliły zwyciężczynie z KGW w Olendach.

Przedstawicielka laureatek II miejsca z kolei wskazała, że to dla nich ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że jako koło istnieją dopiero od pół roku. Członkini KGW z Długołęki wspomniała, że to ich drugie wyróżnienie w konkursach na tradycyjne ozdoby wielkanocne w ostatnim czasie.

Pięknym podsumowaniem środowego spotkania były słowa Krystyny Kunickiej - Kierownik Działu Sztuk Plastycznych w Podlaskim Instytucie Kultury.

- Kobiety są nośnikami tradycji – podkreśliła. – Dlatego ta inicjatywa jest bardzo cenna, bo trafia w większości do kobiet, które kultywują to, co wynika z tradycji.

***

Celem konkursu była promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców regionu.

W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa podlaskiego, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W skład komisji konkursowej weszli: Dorota Łapiak (Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu), Artur Gaweł (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej), Krystyna Kunicka (Podlaski Instytut Kultury), Mirosław Bielawski – (Polskie Radio Białystok), Eugeniusz Szpakowski (TVP Białystok), Katarzyna Korycka (Biuro Dziedzictwa Narodowego UMWP, Agata Puchalska (Biuro Kultury UMWP), Mariusz Rytel (Departament Polityki Informacyjnej UMWP).

 

Marcin Nawrocki

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook