Dodana: 23 listopad 2021 15:36

Zmodyfikowana: 24 listopad 2021 12:10

Laureaci VII Olimpiady Aktywności Wiejskiej

Sołectwo Sitawka, Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach to zwycięzcy siódmej edycji Olimpiady Aktywności Wiejskiej. Nagrody laureatom wręczył marszałek Artur Kosicki podczas wtorkowego (23.11) finału w urzędzie marszałkowskim.

Marszałek wręcza pamiątkową tabliczkę mężczyźnie z dzieckiem na rękach.

– Gratuluję pomysłów, które budują wspólnotę, łączą pokolenia, ale też pokazują, jak kreatywnie podchodzicie państwo do pewnych rozwiązań – mówił do uczestników olimpiady Artur Kosicki. – Te inicjatywy przede wszystkim wskazują na to, że państwo bardzo prężnie i chętnie realizujecie swoje marzenia.

We wspólnej sprawie

Celem konkursu jest zmobilizowanie mieszkańców wsi do organizacji wspólnych przedsięwzięć. Tegoroczna edycja była niezwykle zróżnicowana pod względem uczestników, jak i zgłaszanych inicjatyw. W olimpiadzie wzięły udział koła gospodyń wiejskich (KGW), jednostki ochotniczych straży pożarnych (OSP), grupy nieformalne, sołectwa, a także osoby będące liderami środowisk wiejskich – łącznie wpłynęło 17 zgłoszeń.

– To pokazuje, jak bogatym województwem jest Podlaskie. Siłą i najwyższym dobrem naszego regionu są jego mieszkańcy. Swoimi projektami pokazujecie nie tylko naszą podlaską kulturę i tradycję, ale przede wszystkim piękno tego województwa i za to wam serdecznie dziękuję – podkreślał marszałek.

Marszałek przemawia do mikrofonu.

Pula konkursowych nagród wyniosła w tym roku blisko 32 tys. zł. Olimpiadę przeprowadzono w trzech kategoriach. Kapituła, pod przewodnictwem Andrzeja Pleszuka – dyrektora Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich, przyznała po trzy nagrody w każdej z nich.

Sitawka, co deskalem słynie!

Sołectwo Sitawka to zwycięzcy w jednej z kategorii. Sukces zawdzięczają pomysłowi na szlak deskali, czyli wielkoformatowych obrazów z twarzami mieszkańców wsi na frontach budynków. Mają one przywracać pamięć o tych, którzy zamieszkiwali te tereny. Ich autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

– Chcemy, żeby odwiedzający naszą wieś, mogli zobaczyć historię osób, wydarzeń i tego, co się tu działo, bo te opowieści, które są w Sitawce, są bardzo uniwersalne – mówił Damian Bakun, sołtys Sitawki i zarazem przewodniczący tamtejszego koła gospodyń wiejskich. – Teraz chcemy to ładnie opisać w formie graficznej, a na końcu stworzyć z tego trasę questową – zapowiedział.

Jak zdradził, właśnie na ten cel sołectwo przeznaczy otrzymaną w ramach wygranej kwotę 4 500 zł.

Marszałek rozmawia z laureatem.

Czyste Złotniki i skarby Szudziałowa

Skarby szudziałowskiej gminy to inicjatywa, która także zyskała uznanie komisji. W jej ramach Klub Współczesnej Kobiety zorganizował konkurs na najlepiej zagospodarowane, użytkowane i utrzymane piwniczki i spichlerze.

– W akcji wzięło udział 45 rodzin zamieszkujących 16 wsi z terenu gminy. Było bardzo dużo pracy, ale efekty strasznie nas cieszyły, a szczególnie wielkie zaangażowanie mieszkańców  opowiadała Magdalena Jucha.

Kolejny laureat to OSP w Złotnikach. W przedsięwzięciu Lubię naturę, nie śmiecę uczestniczyły całe rodziny, zebrano ponad 3 tys. litrów odpadów. Jak podkreślił Józef Jaroszuk, prezes strażaków, na tym nie koniec, a otrzymane w ramach wygranej pieniądze przeznaczone zostaną na edukację dzieci i wsparcie młodzieżowej ochotniczej straży pożarnej.

Wojewódzką Olimpiadę Aktywności Wiejskiej zorganizował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, działający przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Departamencie Rolnictwa i Obszarów Rybackich. Inicjatywa finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wtorkowe spotkanie uświetnił zespół Dąbrówka z miejscowości o tej samej nazwie.

Śpiewające kobiety w strojach ludowych.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot. z konferencji: Mateusz Duchnowski, z Sitawki i Kosówki: Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich


Laureaci konkursu:

  • Za działania skierowane do społeczności jednej bądź dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy:

1. miejsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Złotnikach – Lubię naturę, nie śmiecę.
2. miejsce: Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – Tradycje kulinarne Podlasia – smaki z ogrodów, sadów i pól.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Kosówce – Lato zamknięte w słoiku – warsztaty kulinarne.
Wyróżnienia trafiły do Kół Gospodyń Wiejskich w Niewinie Borowym i Dąbrówkach.

  • Za działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy:

1. miejsce: Grupa Nieformalna Klub Współczesnej Kobiety z Szudziałowa – Skarby szudziałowskiej gminy – spichlerze i piwniczki.
2. miejsce: Stowarzyszenie Sympatyków Wsi Borysówka – Dieta Borysa – familijne warsztaty zdrowego żywienia.
3. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie – Wiejski festyn – Na straganie w dzień targowy.

  • Za działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa:

1. miejsce: Sołectwo Sitawka – Deskale w Sitawce.
2. miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce – Sitawska spiżarnia.
3. miejsce: Grupa nieformalna Aktywni+ z Szudziałowa – Chodźmy na spacer.

W załączeniu prezentacja wszystkich zwycięzców wraz z opisami inicjatyw.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook