Dla ochrony pszczoły augustowskiej
Ponad 23 tys. zł z budżetu województwa zostaną przeznaczone na zakup węzy pszczelej i nasion roślin miododajnych. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek (21.06): Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa oraz Grzegorz Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Apibus.
- Staramy się, jako zarząd województwa, wspierać tego typu działania. Dzięki nim chronimy pszczołę augustowską, ale także bioróżnorodność. Poprzez takie inicjatywy wzbogacamy pożytki w województwie, pszczoły nie głodują i nie musimy dawać im chemii – zaznaczył Stanisław Derehajło.
Dotacja została przyznana w ramach konkursu dotyczącego ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa przyrodniczego. Jak podkreślił wicemarszałek, tego typu działania mają za zadanie wypromowanie unikatowego, zdrowego, podlaskiego miodu.
By pszczołom i ludziom żyło się lepiej
Wykorzystywane przez rolników środki ochrony roślin doprowadziły do tego, że coraz trudniej o pożytki dla owadów zapylających. Dzięki wsparciu zarządu województwa, Stowarzyszenie Apibus zakupi specjalną bazę – nasiona roślin miododajnych oraz węzę pszczelą – szablon z wytłoczonymi komórkami w kształcie plastra, który umieszcza się wewnątrz ula.
- Konkurs mile nas zaskoczył, cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział – mówił Grzegorz Szewczyk. - Środki na pewno zostaną dobrze wykorzystane – głównie na zakup węzy dla pszczół środkowoeuropejskich i augustowskich oraz na poprawę bazy pożytkowej dla pszczół w puszczy augustowskiej – dodał.
Stowarzyszenie Apibus skupia się na wszechstronnej działalności w zakresie pszczelarstwa. Czuwa nad prawidłowym jego rozwojem i reprezentowaniem interesów pszczelarzy.
Cała pula konkursu to 40 tys. zł. Wsparcie pochodzi z budżetu województwa.
Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Anna Augustynowicz
fot.: Paulina Dulewicz