Dodana: 16 styczeń 2017 16:18

Zmodyfikowana: 17 styczeń 2017 09:26

Pięć organizacji (jeden działacz) wstrzymują budowę dworca PKS

Rozpoczęcie budowy nowego dworca PKS w Białymstoku znów się przesunie. Tuż przed uprawomocnieniem zgody na rozbiórkę starego budynku i rozpoczęcie inwestycji, do Urzędu Miasta wpłynęły odwołania od decyzji prezydenta Białegostoku. Pisma złożyło pięć organizacji - Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku (w likwidacji), Stowarzyszenia Zielony Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok, Fundacja Towarzystwa Ulepszania Świat. Według informacji udzielonej nam przez Podlaski Urząd Wojewódzki wszystkie organizacje reprezentuje jedna osoba - Rafał Kosno

Ilustracja do artykułu konferencja PKS Nova-05.jpg

Decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę starego budynku dworca i rozpoczęcie budowy nowego miała się uprawomocnić 9 stycznia 2017r.  Tak się nie stało.
- Otrzymaliśmy informację, że tuż przed uprawomocnieniem się decyzji wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Białymstoku pismo, które zostało potraktowane jako odwołanie się od decyzji pozwalającej nam rozpocząć inwestycję – mówił podczas konferencji prasowej 16 stycznia br. prezes PKS Nova Cezary Sieradzki – Pismo to w ramach procedury, która się toczy  przekazano z odpowiednim komentarzem do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, aby rozstrzygnął zasadność  tego odwołania.

Jak poinformowała nas Monika Mróz z biura prasowego PUW, 11 stycznia br. do wojewody podlaskiego wpłynęły trzy odrębne pisma Prezydenta Miasta Białegostoku, dotyczace wniosków pięciu organizacji (Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku, Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku (w likwidacji), Stowarzyszenie Zielony Białystok, Stowarzyszenie Innowacyjny Białystok i Fundacja Towarzystwo Ulepszania Świata) reprezentowanych przez Rafała Kosno. Zostały one uznane, jako odwołania od trzech odrębnych decyzji Prezydenta Miasta Białegostoku udzielających PKS w Białymstoku S.A. pozwolenia na budowę: 
- budynku dworca autobusowego, budynku galerii handlowo-usługowej wraz z infrastrukturą oraz rozbiórkę części budynku dworca PKS,
- budynku handlowo-usługowego wraz z infrastrukturą,
- budynku stacji obsługi autobusów wraz z infrastrukturą.
Odwołanie wnioskujący uzasadnia tym, że prezydent miasta nie zapewnił mu uczestnictwa w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę. Rafał Kosno uważa m.in., że  budynek dworca PKS powinien być chroniony jako zabytek, że inwestorzy budujący dworzec, centrum przesiadkowe nie wpsółpracują ze sobą.  
W obecnej chwili wojewoda analizuje dopuszczalność wniesionego odwołania.

 - Mamy nadzieję, że wojewoda zważając na ważny interes społeczny podejmie w miarę możliwości szybką decyzję. – mówił Cezary Sieradzki - Inwestor jest w pełni przygotowany aby wejść na teren budowy dworca – dodaje.

Prezes PKS Nova zaznaczył, że w związku z przedłużającym się terminem rozpoczęcia budowy, z pewnością nastąpi opóźnienie w jej zakończeniu. Jak długie nie wiadomo. Teraz wszystko zależy od decyzji wojewody. Jeśli uzna, że sprawa jest skomplikowana, na podjęcie decyzji ma nawet 60 dni. 



Nowy dworze PKS to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście. Ma go wybudować warszawska firma BUDNER.


Inwestycja będzie kosztować ponad 13 mln. zł. W ramach inwestycji stary budynek dworca zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejsce stanie nowy. Na dole będą kasy i poczekalnia, na górze biura i zaplecze socjalne. Powstaną m.in.  nowe wiaty autobusowe, będzie stacja obsługi taboru  i parking dla autobusów. Inwestor panuje też przedłużenie kładki łączącej dworzec kolejowy z pekaesem. 


Dotychczasowy budynek Dworca PKS w Białymstoku został oddany do użytku w 1986r. Wówczas był to jeden z najbadziej reprezentacyjnych obiektów w Białymstoku. Jednak budynek nigdy nie przechodził żadnych poważnych remontów, niszczał i w koncu podjęto decyzję o jego rozbiórce. 
We wrześniu białostoczanie w szczególny sposób pożegnali się ze starym dworcem. Podczas Up To Date Festival odbył się tu jeden z koncertów.

ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook