Dodana: 12 październik 2020 13:13

Zmodyfikowana: 12 październik 2020 14:21

Wystawa „Plebiscyt 1920 roku. Walka o Polskość Warmii i Mazur” w Grajewie

O przyczynach, przebiegu głosowania i skutkach plebiscytu będzie można się dowiedzieć na otwarciu wystawy, które odbędzie się w najbliższą sobotę (17.10) o godz. 11.00 w siedzibie Grajewskiej Izby Historycznej przy ul. Ełckiej 30. Referat wprowadzający wygłosi Dariusz Jurczak z Muzeum Historycznego w Ełku.

Zdjęcie plakatu informującego o wystawie.

Wystawa pt. „Plebiscyt 1920 roku. Walka o Polskość Warmii, Mazur i Powiśla” powstała wspólnym wysiłkiem historyków Instytutu Pamięci Narodowej (Oddziału IPN w Białymstoku, jego Delegatury w Olsztynie, Oddziału IPN w Gdańsku) oraz Instytutu Północnego w Olsztynie, jako upamiętnienie 100. rocznicy tego wydarzenia.

Plebiscyt na Warmii i Mazurach został przeprowadzony 11 lipca 1920 roku w wyniku postanowień traktatu pokojowego w Wersalu. Jego celem było ustalenie przynależności państwowej ziem, które – według strony polskiej – ze względów historycznych oraz etnicznych powinny zostać przyznane odradzającej się Rzeczypospolitej.

Wyniki plebiscytu okazał się niekorzystne dla Polski. Wpływ na to miały czynniki zewnętrzne, takie jak tocząca się wojna polsko-bolszewicka, oraz niezgodna z prawem działalność administracji niemieckiej. Do Polski powróciło tylko kilka przygranicznych miejscowości.

Wystawa będzie otwarta przez miesiąc w godzinach pracy Grajewskiej Izby Historycznej.  Zwiedzanie będzie możliwe przy zachowaniu reżimu sanitarnego obowiązującego w tym okresie.

oprac. Władysław Tokarski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook