Dodana: 28 styczeń 2019 08:56

Zmodyfikowana: 28 styczeń 2019 08:56

Wiesław Myśliwski i Anna Markowa w Ex Librisie

Bohaterami pierwszego w Nowym Roku Klubu Czytelniczego Ex Libris, 29 stycznia, będą Wiesław Myśliwski i nasza regionalna pisarka Anna Markowa. Jak zawsze swobodnie, przy kawie i herbacie, mowa będzie o "Uchu igielnym" Wiesława Myśliwskiego i tomie opowiadań Anny Markowej zatytułowanym „Śmierć”.

Ilustracja do artykułu exlibris.png

Tom "Śmierć" został wydany w 2016  przez Instytut Filologii Polskiej w serii: białostocka kolekcja filologiczna. To 15 opowiadań o odchodzeniu i wyruszaniu w drogę. Polonistka, humanistka, pisarka, poetka, działaczka społeczna i dziennikarka związana przez wiele lat z Radiem Białystok swą ostatnią książkę pisała powoli.

Jak pisze Krzysztof Korotkich, autor opracowania i wstępu d tomu: Większość umierających to ludzie uwikłani w najrozmaitsze problemy, zmagający się z chorobą, biedą, losem. Śmierć przygotowuje ich wszystkich do "dobrego" opuszczenia ziemi, żyje obok nich, i pomagając uniknąć "życiowych" błędów, uczy życia. Taka jest śmierć Anny Markowej. która w opowiadaniach nazywana jest z przekorą "Szef". 

Książka będzie dostępna na spotkaniu w Klubie Ex Libris.

Anna Markowa ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jej kolegą z roku był...Wiesław Myśliwski. Jego ostatnia książka "Ucho igielne" to też przygotowanie do podróży zwanej końcem życia.

Spotkanie odbędzie się już w najbliższy wtorek w budynku UwB 29 stycznia o 18.00 w restauracji "Kwestia Czasu", Plac NZS 1. Wstęp wolny.

Ideą Klubu EX Libris jest promowanie czytelnictwa wartościowej literatury. Zależy nam na integracji wielopokoleniowej wokół wartościowych utworów literackich. Wierzymy, że literatura - ambitna, oryginalna, głęboko osadzona w historii Polski i obyczajowości  naszego regionu - jest szansą na międzypokoleniowy dialog.  Ex Libris na antenie Radia Białystok został dostrzeżony przez niezależnych krytyków i czytelników - jako ciekawe wydarzenie mijającego roku i spotkania miłośników literatury niebanalnej i ważnej.

Organizatorem Klubu Czytelniczego Ex Libris jest Stowarzyszenie Szukamy Polski, a partnerami Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku i Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

facebook