Więcej tańca w stolicy regionu. OiFP operatorem programu „Przestrzenie Sztuki”
Podlascy artyści niezależni zyskali ośrodek, w którym będą mogli realizować nowatorskie projekty taneczne. O szczegółach inicjatywy poinformowali podczas czwartkowej (16.09) konferencji: Violetta Bielecka, p.o. dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP), Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Karolina Garbacik – członek zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca i konsultant merytoryczny „Przestrzeni Sztuki Białystok”.
„Przestrzenie Sztuki” to ogólnopolski program rozwijany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu (MKDNiS). Jego celem jest promowanie artystów pozbawionych na co dzień „stałego adresu”.
Stolica tańca – Białystok
Operatorami programu w stolicy województwa są: Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.
– Zawsze brakowało mi instytucjonalnego objęcia tańca patronatem. Opera i Filharmonia Podlaska daje przestrzeń dla tancerzy niezależnych; ma profesjonalne instrumenty, żeby taniec propagować, zachęcać do tańczenia, ale też o nim opowiadać – podkreślał marszałek Artur Kosicki.
Jak zaznaczył, koszt projektu, który w całości pokrywa ministerstwo, to 300 tys. zł.
W ramach „Przestrzeni Sztuki” odbędą się inicjatywy, prezentujące niezależnych artystów lokalnych. Trwają właśnie pierwsze nabory na warsztaty i konkursy.
– Program obejmuje 17 przedsięwzięć, m.in. spektakli, spotkań, projektów, warsztatów i pokazów, prezentacje niezależnych artystów lokalnych czy prezentacje twórcze. Cieszymy się tym bardziej, że w maju udało nam się w Operze utworzyć zespół baletowy, który w ramach „Przestrzeni Sztuki” 3 grudnia oficjalnie zainauguruje swoją działalność spektaklem „I love Chopin” w choreografii Zofii Rudnickiej – mówiła Violetta Bielecka.
„Nowa jakość w zarządzaniu kulturą”
Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Ma on charakter interdyscyplinarny – łączy różne dziedziny działalności artystycznej.
– „Przestrzenie Sztuki” to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie tańca, teatru i muzyki, promieniujących na cały region – mówiła podczas spotkania Karolina Garbacik, członek zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca i konsultant merytoryczny „Przestrzeni Sztuki Białystok”.
Co ważne, program działa w dwie strony. Dzięki niemu mieszkańcy województwa poznają twórczość i dorobek lokalnych artystów tańca. Będą mieli możliwość uczestnictwa w zróżnicowanych warsztatach i bliższego uczestnictwa we współczesnym świecie kultury.
Do tej pory „Przestrzenie Sztuki” powstały m.in. w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. Dziś do tego grona dołączył Białystok.
Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Michał Heller/OiFP